- Snitt (beståtte)
- 3,71–3,78B
- Stryk
- 0,7–1,5 %
- Kandidater
- 408–428
- År
- 2007–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2007–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 3,84 blant beståtte
3,84 med stryk
31 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,71–3,78
- Snitt med stryk
- 3,66–3,75
- Strykprosent
- 0,7–1,5 %
- Med bokstavkarakter
- 408–428
År for år
19 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 31 | 3,84 (B) | 0 % |
| 2024 | 25–26 | 4,15–4,20 (B) | 0 % |
| 2023 | 22–24 | 4,04–4,18 (B) | 0 % |
| 2022 | 25 | 4,40 (B) | 0 % |
| 2021 | 26 | 4,27 (B) | 0 % |
| 2020 | 28 | 3,93 (B) | 0 % |
| 2019 | 24–25 | 3,64–3,71 (B) | 0 % |
| 2018 | 24–25 | 3,56–3,63 (B) | 0 % |
| 2017 | 22–23 | 3,13–3,23 (C) | 0 % |
| 2016 | 15–16 | 2,93–2,94 (C) | 0 % |
| 2015 | 16–17 | 3,19–3,29 (C) | 0 % |
| 2014 | 15–17 | 3,44–3,63 (C–B) | 0 % |
| 2013 | 19–20 | 3,60–3,68 (B) | 0 % |
| 2012 | 18–19 | 3,47–3,56 (C–B) | 0 % |
| 2011 | 16–17 | 3,93 (B) | 6–12 % |
| 2010 | 20–21 | 3,89 (B) | 5–10 % |
| 2009 | 35–38 | 3,42–3,57 (C–B) | 0 % |
| 2008 | 18–19 | 3,59 (B) | 6–11 % |
| 2007 | 9–11 | 3,30–3,60 (C–B) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om AAR6028
Hva er snittkarakteren i AAR6028 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 3,71–3,78, som tilsvarer bokstavkarakteren B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 408–428 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2007–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i AAR6028?
0,7–1,5 % av kandidatene har strøket i AAR6028 ved NTNU i perioden 2007–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i AAR6028?
Den vanligste karakteren i AAR6028 er B (38–40 % av kandidatene), og 60–63 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir AAR6028?
AAR6028 Strategi og areal gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Hva ligger du an til i AAR6028?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere AAR-emner ved NTNU
- AAR4300 Arkitektur 1 - Introduksjon til arkitektur
- AAR4405 Konstruksjonslære
- AAR4400 Form og farge 1
- AAR4360 Arkitekturens teori og historie B
- AAR4435 Form og farge 2
- AAR4335 Grunnleggende bygningsfysikk
- AAR4460 Arkitekturens teori og historie C
- AAR4430 Arkitekturens teori og historie A
- AAR4990 Masteroppgave i arkitektur
- AAR4210 Fysisk miljøplanlegging
Emner studentene på AAR6028 også tar
- AAR6041 Introduksjon til fagområdet & Eiendomsforvaltning - FM 186 kandidater
- AAR6036 Eiendoms- og områdeutvikling 161 kandidater
- AAR6023 Eiendomsøkonomi 363 kandidater
- AAR6037 Bærekraftig transformasjon av bygninger 151 kandidater
- AAR6032 Eiendomsjus 317 kandidater
- AAR6043 Vitenskapelige metoder 114 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2007–2025 har 408–428 kandidater tatt AAR6028 (Strategi og areal) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,71–3,78 (B), den vanligste karakteren er B, og 60–63 % ender på A eller B. 0,7–1,5 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2007–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 0,7–1,5 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

