- Snitt (beståtte)
- 3,18–3,44C
- Stryk
- 5,7–10,7 %
- Kandidater
- 206–256
- År
- 2005–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2005–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 2,83–3,17 blant beståtte
2,83–3,17 med stryk
5–7 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,18–3,44
- Snitt med stryk
- 2,87–3,23
- Strykprosent
- 5,7–10,7 %
- Med bokstavkarakter
- 206–256
År for år
19 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 5–7 | 2,83–3,17 (C) | 0 % |
| 2024 | 15–18 | 2,57–2,69 (C) | 6–13 % |
| 2023 | 7–11 | 2,67–3,33 (C) | 0 % |
| 2022 | 17–18 | 3,28–3,41 (C) | 0 % |
| 2021 | 20 | 3,40 (C) | 0 % |
| 2020 | 14–17 | 3,13–3,47 (C) | 0 % |
| 2019 | 8–13 | 2,67–3,33 (C) | 8–22 % |
| 2018 | 8–12 | 2,25–2,78 (D–C) | 9–22 % |
| 2017 | 5–7 | 2,17–2,83 (D–C) | 0 % |
| 2015 | 13–14 | 3,58 (B) | 8–14 % |
| 2014 | 11–14 | 3,08–3,50 (C–B) | 0 % |
| 2013 | 14–17 | 3,27–3,54 (C–B) | 6–13 % |
| 2012 | 11–14 | 3,38–3,86 (C–B) | 36–45 % |
| 2011 | 13–18 | 3,73–4,17 (B) | 6–14 % |
| 2010 | 7–11 | 3,63–4,00 (B) | 10–25 % |
| 2008 | 11–13 | 3,91–4,10 (B) | 8–17 % |
| 2007 | 8–10 | 3,33–3,67 (C–B) | 0 % |
| 2006 | 13–14 | 3,15–3,29 (C) | 0 % |
| 2005 | 6–8 | 3,20–3,33 (C) | 14–29 % |
Ofte stilte spørsmål om ANT1102
Hva er snittkarakteren i ANT1102 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 3,18–3,44, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 206–256 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2005–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i ANT1102?
5,7–10,7 % av kandidatene har strøket i ANT1102 ved NTNU i perioden 2005–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvor mange studiepoeng gir ANT1102?
ANT1102 Antikkens litteratur gir 15,0 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Er ANT1102 vanskelig?
Studenter som har tatt emnet (1 svar) vurderer vanskeligheten som «Svært lett» og arbeidsmengden som «Arbeidsomt», og 5,7–10,7 % stryker.
Hvem tar ANT1102?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører ANT1102?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i ANT1102?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere ANT-emner ved NTNU
Emner studentene på ANT1102 også tar
Fra Historie - bachelor: studentene der tar både ANT1102 og disse.
- HFEL0010 Introduction to Norwegian History 1 078 kandidater
- HIST1000 Historien i samfunnet 1 092 kandidater
- HIST1300 Eldre historie fram til ca. 1750 1 823 kandidater
- HIST1500 Nyere historie etter ca. 1750 1 551 kandidater
- HIST1505 Innføring i historisk teori og metode 3 120 kandidater
- HIST2011 Internasjonal historie etter 1870 611 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2005–2025 har 206–256 kandidater tatt ANT1102 (Antikkens litteratur) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,18–3,44 (C), og 38–48 % ender på A eller B. 5,7–10,7 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2005–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 5,7–10,7 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

