- Snitt (beståtte)
- 3,28–3,30C
- Stryk
- 5,9–7,6 %
- Kandidater
- 284–293
- År
- 2019–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2019–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 2,67–2,80 blant beståtte
2,00–2,33 med stryk
6–8 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,28–3,30
- Snitt med stryk
- 3,08–3,15
- Strykprosent
- 5,9–7,6 %
- Med bokstavkarakter
- 238–245
44 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
År for år
7 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 6–8 | 2,67–2,80 (C) | 14–29 % |
| 2024 | 54–55 | 3,08–3,12 (C) | 5–6 % |
| 2023 | 52–53 | 3,59 (B) | 2–4 % |
| 2022 | 48–49 | 3,40 (C) | 2–4 % |
| 2021 | 46–49 | 3,17–3,23 (C) | 10–13 % |
| 2020 | 44 | – | 11 % |
| 2019 | 34–35 | 3,18 (C) | 3–6 % |
Ofte stilte spørsmål om DCST1004
Hva er snittkarakteren i DCST1004 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 3,28–3,30, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 238–245 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2019–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i DCST1004?
5,9–7,6 % av kandidatene har strøket i DCST1004 ved NTNU i perioden 2019–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i DCST1004?
Den vanligste karakteren i DCST1004 er C (38–39 % av kandidatene), og 38–39 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir DCST1004?
DCST1004 Matematikk for informatikk gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Er DCST1004 vanskelig?
Studenter som har tatt emnet (4 svar) vurderer vanskeligheten som «Vanskelig» og arbeidsmengden som «Svært arbeidsomt», og 5,9–7,6 % stryker.
Hvem tar DCST1004?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører DCST1004?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i DCST1004?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere DCST-emner ved NTNU
- DCST1003 Grunnleggende programmering
- DCST1007 Objektorientert programmering
- DCST1002 Cybersikkerhet og teamarbeid
- DCST1001 Infrastruktur: grunnleggende ferdigheter
- DCST1005 Infrastruktur: sikre grunntjenester
- DCST1006 Datakommunikasjon og nettverk
- DCST2001 Sammenkoblede nettverk og nettverkssikkerhet
- DCST2004 Digital tjenesteforvaltning
- DCST2002 Webutvikling
- DCST2005 Risikostyring
Emner studentene på DCST1004 også tar
Fra Digital infrastruktur og cybersikkerhet - bachelor: studentene der tar både DCST1004 og disse.
- IIK3100 Etisk hacking og penetrasjonstesting 1 338 kandidater
- DCSG2003 Robuste og skalerbare tjenester 631 kandidater
- PROG1001 Grunnleggende programmering 1 095 kandidater
- DCSG1001 Infrastruktur: grunnleggende ferdigheter 678 kandidater
- DCSG1005 Infrastruktur: sikre grunntjenester 570 kandidater
- BMA1010 Matematikk for Informatikk 1 025 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2019–2025 har 284–293 kandidater tatt DCST1004 (Matematikk for informatikk) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,28–3,30 (C), den vanligste karakteren er C, og 38–39 % ender på A eller B. 5,9–7,6 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2019–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 5,9–7,6 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

