ENG1001: Varianter av engelsk
- Snitt (beståtte)
- 3,11C
- Stryk
- 5,6 %
- Kandidater
- 3 527
- År
- 2004–2025
V2025
snitt 3,18 blant beståtte
3,10 med stryk
124 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 3,11
- Snitt med stryk
- 2,94
- Strykprosent
- 5,6 %
- Med bokstavkarakter
- 3 527
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 2 199 | 64 % | 3,16 | 4,8 % |
| Menn | 1 256 | 36 % | 3,04 | 4,9 % |
Av 3 455 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 97 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2004–2025.
År for år
21 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 124 | 3,18 (C) | 2 % |
| 2024 | 135 | 2,31 (D) | 19 % |
| 2023 | 163 | 2,40 (D) | 0 % |
| 2022 | 166 | 2,88 (C) | 2 % |
| 2021 | 232 | 3,21 (C) | 3 % |
| 2020 | 197 | 3,42 (C) | 0 % |
| 2019 | 210 | 3,62 (B) | 4 % |
| 2018 | 177 | 3,61 (B) | 3 % |
| 2017 | 230 | 3,57 (B) | 1 % |
| 2016 | 226 | 3,49 (C) | 1 % |
| 2015 | 227 | 2,72 (C) | 12 % |
| 2014 | 230 | 3,48 (C) | 0 % |
| 2012 | 119 | 3,10 (C) | 4 % |
| 2011 | 134 | 2,81 (C) | 7 % |
| 2010 | 165 | 3,13 (C) | 8 % |
| 2009 | 130 | 2,94 (C) | 8 % |
| 2008 | 98 | 2,97 (C) | 3 % |
| 2007 | 96 | 2,68 (C) | 9 % |
| 2006 | 169 | 2,73 (C) | 20 % |
| 2005 | 209 | 2,79 (C) | 10 % |
| 2004 | 90 | 3,07 (C) | 6 % |
Ofte stilte spørsmål om ENG1001
Hva er snittkarakteren i ENG1001 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 3,11, som tilsvarer bokstavkarakteren C. Tallet er basert på 3 527 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2004–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i ENG1001?
5,6 % av kandidatene har strøket i ENG1001 ved NTNU i perioden 2004–2025.
Hvilken karakter er vanligst i ENG1001?
Den vanligste karakteren i ENG1001 er C (30 % av kandidatene), og 36 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir ENG1001?
ENG1001 Varianter av engelsk gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Er ENG1001 vanskelig?
Studenter som har tatt emnet (2 svar) vurderer vanskeligheten som «Vanskelig» og arbeidsmengden som «Lite arbeidsomt», og 5,6 % stryker.
Hvem tar ENG1001?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
- Lektorutdanning i språkfag for trinn 8–13224 kandidater · 28 %
- Engelsk - bachelor131 kandidater · 17 %
- Engelsk - årsstudium123 kandidater · 16 %
- Fremmedspråk - bachelor77 kandidater · 10 %
- Lektorutdanning i historie for trinn 8–1350 kandidater · 6 %
- Lektorutdanning i samfunnsfag for trinn 8–1346 kandidater · 6 %
- Europastudier - bachelor44 kandidater · 6 %
- Historie - bachelor36 kandidater · 5 %
Hvor fører ENG1001?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i ENG1001?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere ENG-emner ved NTNU
- ENG1201 Språkferdighet og grammatikk
- ENG1101 Engelsk språkvitenskap
- ENG1302 Litteratur: Drama og lyrikk
- ENG1303 Litteratur: Prosa
- ENG1401 Kulturkunnskap
- ENG1004 Samfunn, politikk og kultur
- ENG2153 Tilegnelse av første- og andrespråk
- ENG1404 Historie og nasjon
- ENG2302 Litteratur og historie
- ENG2303 Litteratur og samfunn
Emnekoden ENG1001 ved andre læresteder
- Nord universitet 97 kandidater
- Forsvarets høgskole 84 kandidater
Emner studentene på ENG1001 også tar
- PPU4603 Pedagogikk 3 for Lektor 8-13 1 657 kandidater
- PPU4602 Pedagogikk 2 for Lektor 8-13 2 498 kandidater
- PPU4651 Fagdidaktikk 2 - engelsk 536 kandidater
- NORD1106 Språkhistorie og talemål 1 578 kandidater
- PPU4650 Fagdidaktikk 1 - engelsk 656 kandidater
- LITT3002 Litteraturvitenskapelige teorier 411 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2004–2025 har 3 527 kandidater tatt ENG1001 (Varianter av engelsk) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,11 (C), den vanligste karakteren er C, og 36 % ender på A eller B. 5,6 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 3,18 (C) – opp fra 2,31 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2004–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

