- Snitt (beståtte)
- 2,89–2,90C
- Stryk
- 12,5–12,8 %
- Kandidater
- 897
- År
- 2020–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2020–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 2,92 blant beståtte
2,49 med stryk
179 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 2,89–2,90
- Snitt med stryk
- 2,52–2,53
- Strykprosent
- 12,5–12,8 %
- Med bokstavkarakter
- 897
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 273 | 34 % | 2,69 | 12,5 % |
| Menn | 539 | 66 % | 2,79 | 13,0 % |
Av 812 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 91 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2020–2025.
År for år
6 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 188–191 | 2,88–2,89 (C) | 14–15 % |
| 2024 | 248 | 2,87–2,88 (C) | 10–11 % |
| 2023 | 173–175 | 2,58–2,60 (C) | 19–20 % |
| 2022 | 125 | 3,05 (C) | 12 % |
| 2021 | 98 | 3,11 (C) | 4 % |
| 2020 | 65 | 3,05 (C) | 11 % |
Ofte stilte spørsmål om FENT1011
Hva er snittkarakteren i FENT1011 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 2,89–2,90, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 897 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2020–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i FENT1011?
12,5–12,8 % av kandidatene har strøket i FENT1011 ved NTNU i perioden 2020–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i FENT1011?
Den vanligste karakteren i FENT1011 er C (25 % av kandidatene), og 28–29 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir FENT1011?
FENT1011 Termodynamikk gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Er FENT1011 vanskelig?
Studenter som har tatt emnet (1 svar) vurderer vanskeligheten som «Svært lett» og arbeidsmengden som «Arbeidsomt», og 12,5–12,8 % stryker.
Hvem tar FENT1011?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører FENT1011?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i FENT1011?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere FENT-emner ved NTNU
- FENT2002 Fluidmekanikk og hydraulikk
- FENT2011 Energilagring 1
- FENT2023 Livsløpsvurderinger av energisystem
- FENT2314 Energilagring 2
- FENT1001 Fornybar energi grunnkurs
- FENT2900 Bacheloroppgave Fornybar energi
- FENT1101 Fornybar energi grunnkurs 1
- FENT2010 Varme og massetransport
- FENT2001 Elektriske energisystemer og fjernvarme
- FENT2321 Vindenergi og design av vindturbin
Emner studentene på FENT1011 også tar
Fra Maskin - bachelor i ingeniørfag: studentene der tar både FENT1011 og disse.
- ISTT1002 Statistikk 2 021 kandidater
- MEKT1101 Mekanikk 1 740 kandidater
- MAST2001 Maskinkomponenter og sammenføyninger 367 kandidater
- IMAT2022 Matematikk for ingeniørfag 2 B 593 kandidater
- MEKT1001 Mekanikk 1 107 kandidater
- MAST2007 Dynamikk og maskindesign 279 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2020–2025 har 897 kandidater tatt FENT1011 (Termodynamikk) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 2,89–2,90 (C), den vanligste karakteren er C, og 28–29 % ender på A eller B. 12,5–12,8 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2020–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 12,5–12,8 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

