- Snitt (beståtte)
- 3,58–3,71B
- Stryk
- 0,8–1,7 %
- Kandidater
- 117–127
- År
- 2018–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2018–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 4,00–4,07 blant beståtte
4,00–4,07 med stryk
28–29 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,58–3,71
- Snitt med stryk
- 3,52–3,68
- Strykprosent
- 0,8–1,7 %
- Med bokstavkarakter
- 117–127
År for år
7 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 28–29 | 4,00–4,07 (B) | 0 % |
| 2024 | 12 | 4,08 (B) | 0 % |
| 2023 | 11–12 | 3,90 (B) | 9–17 % |
| 2022 | 17–18 | 3,61–3,71 (B) | 0 % |
| 2021 | 17–19 | 3,00–3,22 (C) | 0 % |
| 2020 | 16–19 | 3,11–3,41 (C) | 0 % |
| 2018 | 16–18 | 3,41–3,59 (C–B) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om FM3004
Hva er snittkarakteren i FM3004 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 3,58–3,71, som tilsvarer bokstavkarakteren B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 117–127 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2018–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i FM3004?
0,8–1,7 % av kandidatene har strøket i FM3004 ved NTNU i perioden 2018–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i FM3004?
Den vanligste karakteren i FM3004 er B (35–38 % av kandidatene), og 54–58 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir FM3004?
FM3004 Kulturpolitikk og prosjektutvikling gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Er FM3004 vanskelig?
Studenter som har tatt emnet (1 svar) vurderer vanskeligheten som «Vanskelig» og arbeidsmengden som «Arbeidsomt», og 0,8–1,7 % stryker.
Hva ligger du an til i FM3004?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere FM-emner ved NTNU
Emner studentene på FM3004 også tar
- MV3015 Visuell kultur 66 kandidater
- FILM3012 Posisjoner i filmvitenskap 65 kandidater
- FILM3090 Masteroppgave i filmvitenskap 44 kandidater
- MV3100 Masteroppgaveutvikling 12 kandidater
- FILM3100 Masteroppgaveutvikling 11 kandidater
- KUH3008 Estetikk og politikk 12 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2018–2025 har 117–127 kandidater tatt FM3004 (Kulturpolitikk og prosjektutvikling) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,58–3,71 (B), den vanligste karakteren er B, og 54–58 % ender på A eller B. 0,8–1,7 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2018–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 0,8–1,7 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

