- Snitt (beståtte)
- 3,45–3,57C–B
- Stryk
- 0,9–1,9 %
- Kandidater
- 319–350
- År
- 2007–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2007–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 3,57–4,00 blant beståtte
3,57–4,00 med stryk
6–8 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,45–3,57
- Snitt med stryk
- 3,39–3,54
- Strykprosent
- 0,9–1,9 %
- Med bokstavkarakter
- 319–350
År for år
18 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 35–39 | 3,47–3,67 (C–B) | 0 % |
| 2024 | 33–35 | 3,09–3,16 (C) | 3–6 % |
| 2023 | 31–32 | 3,67 (B) | 3–6 % |
| 2022 | 33–34 | 3,27–3,32 (C) | 0 % |
| 2021 | 22 | 3,82 (B) | 0 % |
| 2020 | 17 | 3,53 (B) | 0 % |
| 2019 | 18–19 | 3,79–3,89 (B) | 0 % |
| 2018 | 10–11 | 4,09–4,20 (B) | 0 % |
| 2017 | 19–21 | 2,95–3,15 (C) | 0 % |
| 2016 | 11–14 | 3,00–3,42 (C) | 0 % |
| 2015 | 14–15 | 3,60–3,71 (B) | 0 % |
| 2014 | 20–21 | 3,67–3,75 (B) | 0 % |
| 2013 | 11–12 | 3,73–3,83 (B) | 0 % |
| 2012 | 12–14 | 3,31–3,54 (C–B) | 0 % |
| 2011 | 10–13 | 3,40–3,70 (C–B) | 8–18 % |
| 2010 | 11–13 | 3,33–3,58 (C–B) | 0 % |
| 2009 | 6–9 | 3,00–3,38 (C) | 0 % |
| 2007 | 6–9 | 3,38–3,86 (C–B) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om FP4400
Hva er snittkarakteren i FP4400 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 3,45–3,57, som tilsvarer bokstavkarakteren C–B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 319–350 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2007–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i FP4400?
0,9–1,9 % av kandidatene har strøket i FP4400 ved NTNU i perioden 2007–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i FP4400?
Den vanligste karakteren i FP4400 er B (33–36 % av kandidatene), og 49–53 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir FP4400?
FP4400 Masteroppgave i fysisk planlegging gir 30,0 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Hva ligger du an til i FP4400?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere FP-emner ved NTNU
Emner studentene på FP4400 også tar
- AAR4841 GIS som planverktøy 635 kandidater
- AAR4225 Samordnet areal- og transportplanlegging 720 kandidater
- AAR4215 Reguleringsplanlegging 928 kandidater
- AAR4874 Teori og metoder for masteroppgaver 616 kandidater
- AAR4845 Landskapsanalyse 452 kandidater
- AAR4220 Region- og kommuneplanlegging 663 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2007–2025 har 319–350 kandidater tatt FP4400 (Masteroppgave i fysisk planlegging) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,45–3,57 (C–B), den vanligste karakteren er B, og 49–53 % ender på A eller B. 0,9–1,9 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2007–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 0,9–1,9 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

