- Snitt (beståtte)
- 3,32–3,39C
- Stryk
- 3,5–5,3 %
- Kandidater
- 166–175
- År
- 2019–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2019–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 3,41–3,67 blant beståtte
3,41–3,67 med stryk
15–17 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,32–3,39
- Snitt med stryk
- 3,18–3,32
- Strykprosent
- 3,5–5,3 %
- Med bokstavkarakter
- 137–146
29 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
År for år
7 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 15–17 | 3,41–3,67 (C–B) | 0 % |
| 2024 | 22–23 | 4,00–4,09 (B) | 0 % |
| 2023 | 12–13 | 3,00–3,15 (C) | 0 % |
| 2022 | 20–22 | 2,63–2,75 (C) | 5–10 % |
| 2021 | 43–44 | 3,69 (B) | 2–5 % |
| 2020 | 29 | – | 10 % |
| 2019 | 25–27 | 2,67–2,76 (C) | 4–8 % |
Ofte stilte spørsmål om FRA1110
Hva er snittkarakteren i FRA1110 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 3,32–3,39, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 137–146 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2019–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i FRA1110?
3,5–5,3 % av kandidatene har strøket i FRA1110 ved NTNU i perioden 2019–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i FRA1110?
Den vanligste karakteren i FRA1110 er B (29–31 % av kandidatene), og 47–50 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir FRA1110?
FRA1110 Introduksjon til fransk historie og litteratur gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Hvem tar FRA1110?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hva ligger du an til i FRA1110?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere FRA-emner ved NTNU
Emnekoden FRA1110 ved andre læresteder
- Universitetet i Oslo 1 683 kandidater
Emner studentene på FRA1110 også tar
- EUR1001 Innføring i Den europeiske union 1 278 kandidaterTas også på Europastudier - bachelor
- FRA1210 Grammatikk og fonologi 1 151 kandidaterTas også på Fransk - årsstudium
- FRA1130 Franskspråklig litteratur og litterær analyse 144 kandidaterTas også på Fransk - årsstudium
- FRA1220 Grammatikk og fonologi 2 127 kandidaterTas også på Fransk - årsstudium
- FRA1120 Fransk litteraturhistorie 111 kandidaterTas også på Fransk - årsstudium
- EUR2915 Den europeiske integrasjonens historie 604 kandidaterTas også på Europastudier - bachelor
Kort oppsummert
I perioden 2019–2025 har 166–175 kandidater tatt FRA1110 (Introduksjon til fransk historie og litteratur) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,32–3,39 (C), den vanligste karakteren er B, og 47–50 % ender på A eller B. 3,5–5,3 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2019–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 3,5–5,3 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

