- Snitt (beståtte)
- 2,94–2,98C
- Stryk
- 9–9,8 %
- Kandidater
- 857–881
- År
- 2005–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2005–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 1,00 blant beståtte
0,25–0,40 med stryk
4–5 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 2,94–2,98
- Snitt med stryk
- 2,65–2,71
- Strykprosent
- 9–9,8 %
- Med bokstavkarakter
- 753–776
103 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
År for år
21 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 52–53 | 2,70–2,74 (C) | 25 % |
| 2024 | 32–35 | 3,32–3,46 (C) | 11–13 % |
| 2023 | 17–18 | 2,14–2,27 (D) | 17–18 % |
| 2022 | 36 | 2,81 (C) | 11 % |
| 2021 | 48 | – | 6 % |
| 2020 | 56–57 | – | 11–12 % |
| 2019 | 36 | 2,33 (D) | 17 % |
| 2018 | 50–53 | 2,44–2,54 (D–C) | 11–12 % |
| 2017 | 53–56 | 2,59–2,69 (C) | 16–17 % |
| 2016 | 35–37 | 2,94–3,06 (C) | 8–9 % |
| 2015 | 35–38 | 3,06–3,17 (C) | 3–6 % |
| 2014 | 29 | 3,28 (C) | 0 % |
| 2013 | 43 | 3,20 (C) | 7 % |
| 2012 | 46–47 | 3,02–3,07 (C) | 9 % |
| 2011 | 46–48 | 3,17–3,22 (C) | 2–4 % |
| 2010 | 58–59 | 3,14 (C) | 2–3 % |
| 2009 | 48 | 2,91 (C) | 8 % |
| 2008 | 36 | 2,70 (C) | 17 % |
| 2007 | 39–41 | 3,18–3,24 (C) | 3–5 % |
| 2006 | 35 | 3,31 (C) | 0 % |
| 2005 | 27–28 | 3,15 (C) | 4–7 % |
Ofte stilte spørsmål om FY0001
Hva er snittkarakteren i FY0001 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 2,94–2,98, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 753–776 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2005–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i FY0001?
9–9,8 % av kandidatene har strøket i FY0001 ved NTNU i perioden 2005–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i FY0001?
Den vanligste karakteren i FY0001 er C (34–35 % av kandidatene), og 27–28 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir FY0001?
FY0001 Brukerkurs i fysikk gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Hvem tar FY0001?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører FY0001?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i FY0001?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere FY-emner ved NTNU
Emner studentene på FY0001 også tar
- KJ1000 Generell kjemi 4 087 kandidaterTas også på Kjemi - bachelor
- KJ1001 Generell kjemi 185 kandidaterTas også på Kjemi - bachelor
- KJ2050 Analytisk kjemi, grunnkurs 906 kandidaterTas også på Kjemi - bachelor
- TGB4100 Geologi, innføring 2 364 kandidaterTas også på Geologi - bachelor
- KJ1024 Organisk kjemi, laboratoriekurs 219 kandidaterTas også på Kjemi - bachelor
- KJ1021 Organisk kjemi grunnkurs u/lab 479 kandidaterTas også på Kjemi - bachelor
Kort oppsummert
I perioden 2005–2025 har 857–881 kandidater tatt FY0001 (Brukerkurs i fysikk) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 2,94–2,98 (C), den vanligste karakteren er C, og 27–28 % ender på A eller B. 9–9,8 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2005–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 9–9,8 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

