- Snitt (beståtte)
- 3,28–3,33C
- Stryk
- 5–5,4 %
- Kandidater
- 973–1 006
- År
- 2004–2024
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2004–2024. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2024
snitt 3,50 blant beståtte
3,50 med stryk
6 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,28–3,33
- Snitt med stryk
- 3,10–3,16
- Strykprosent
- 5–5,4 %
- Med bokstavkarakter
- 973–1 006
År for år
21 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2024 | 6 | 3,50 (B) | 0 % |
| 2023 | 35–39 | 3,50–3,64 (B) | 0 % |
| 2022 | 29–34 | 3,25–3,48 (C) | 0 % |
| 2021 | 55–58 | 3,36–3,44 (C) | 2–4 % |
| 2020 | 70–71 | 3,39–3,41 (C) | 0 % |
| 2019 | 33–36 | 3,32–3,43 (C) | 0 % |
| 2018 | 96–99 | 3,30–3,34 (C) | 4 % |
| 2017 | 112–114 | 3,31–3,32 (C) | 1–2 % |
| 2016 | 122–124 | 3,23–3,25 (C) | 1–2 % |
| 2015 | 29 | 3,31 (C) | 0 % |
| 2014 | 35–36 | 3,17–3,23 (C) | 0 % |
| 2013 | 27–28 | 3,32–3,41 (C) | 0 % |
| 2012 | 52 | 3,31 (C) | 6 % |
| 2011 | 33–34 | 3,33–3,41 (C) | 12 % |
| 2010 | 45 | 3,76 (B) | 18 % |
| 2009 | 33 | 2,88 (C) | 24 % |
| 2008 | 30–32 | 3,34–3,48 (C) | 9–10 % |
| 2007 | 31–32 | 3,72–3,79 (B) | 9–10 % |
| 2006 | 33–35 | 2,77–2,90 (C) | 9 % |
| 2005 | 41–42 | 2,74–2,80 (C) | 17 % |
| 2004 | 26–27 | 2,77–2,87 (C) | 15 % |
Ofte stilte spørsmål om HFEL0004
Hva er snittkarakteren i HFEL0004 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 3,28–3,33, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 973–1 006 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2004–2024, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i HFEL0004?
5–5,4 % av kandidatene har strøket i HFEL0004 ved NTNU i perioden 2004–2024. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i HFEL0004?
Den vanligste karakteren i HFEL0004 er C (37–38 % av kandidatene), og 38–39 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir HFEL0004?
HFEL0004 Retorikk gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Hvem tar HFEL0004?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører HFEL0004?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i HFEL0004?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere HFEL-emner ved NTNU
- HFEL0010 Introduction to Norwegian History
- HFEL0001 Etikk
- HFEL8000 Forskningskommunikasjon: målgrupper, mål og former
- HFEL3000 Humanister i praksis
- HFEL0007 Annerledeslandet - norsk historie for ikke-historikere
- HFEL0006 STS: Energi, miljø og samfunn I
- HFEL0002 Vitenskapelig tenkning og faglige fremstillingsmåter
- HFEL0008 Innføring i dataspillstudier
- HFEL0005 STS: Innovasjon, kunnskap og kommunikasjon I
Emner studentene på HFEL0004 også tar
Fra Historie - bachelor: studentene der tar både HFEL0004 og disse.
- HIST1000 Historien i samfunnet 1 092 kandidater
- HIST1300 Eldre historie fram til ca. 1750 1 823 kandidater
- HIST1500 Nyere historie etter ca. 1750 1 551 kandidater
- HIST1505 Innføring i historisk teori og metode 3 120 kandidater
- HIST2011 Internasjonal historie etter 1870 611 kandidater
- HIST2012 Politikk, samfunn og kultur i Europa etter 1945 467 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2004–2024 har 973–1 006 kandidater tatt HFEL0004 (Retorikk) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,28–3,33 (C), den vanligste karakteren er C, og 38–39 % ender på A eller B. 5–5,4 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2004–2024, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 5–5,4 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

