- Snitt (beståtte)
- 3,42–3,61C–B
- Stryk
- 1–2,3 %
- Kandidater
- 343–394
- År
- 2005–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2005–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 3,45–3,64 blant beståtte
3,45–3,64 med stryk
10–12 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,42–3,61
- Snitt med stryk
- 3,35–3,57
- Strykprosent
- 1–2,3 %
- Med bokstavkarakter
- 343–394
År for år
21 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 10–12 | 3,45–3,64 (C–B) | 0 % |
| 2024 | 8–11 | 3,90–4,25 (B) | 0 % |
| 2023 | 15–17 | 3,07–3,14 (C) | 6–13 % |
| 2022 | 20–21 | 3,42 (C) | 5–10 % |
| 2021 | 19–21 | 3,45–3,60 (C–B) | 0 % |
| 2020 | 11–14 | 2,92–3,33 (C) | 0 % |
| 2019 | 22–23 | 3,74–3,82 (B) | 0 % |
| 2018 | 14–15 | 3,80–3,93 (B) | 0 % |
| 2017 | 21–24 | 3,29–3,43 (C) | 4–9 % |
| 2016 | 19–24 | 3,50–3,75 (B) | 4–10 % |
| 2015 | 20–23 | 3,55–3,71 (B) | 0 % |
| 2014 | 19–22 | 3,25–3,43 (C) | 0 % |
| 2013 | 17–18 | 3,35–3,44 (C) | 0 % |
| 2012 | 20–25 | 3,33–3,62 (C–B) | 0 % |
| 2011 | 12–15 | 3,47–3,83 (C–B) | 0 % |
| 2010 | 18–21 | 3,20–3,47 (C) | 0 % |
| 2009 | 18–19 | 3,00–3,11 (C) | 0 % |
| 2008 | 21–22 | 3,82–3,90 (B) | 0 % |
| 2007 | 19–23 | 3,33–3,62 (C–B) | 0 % |
| 2006 | 11–14 | 3,00–3,42 (C) | 0 % |
| 2005 | 9–10 | 4,30–4,44 (B) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om HIST3000
Hva er snittkarakteren i HIST3000 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 3,42–3,61, som tilsvarer bokstavkarakteren C–B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 343–394 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2005–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i HIST3000?
1–2,3 % av kandidatene har strøket i HIST3000 ved NTNU i perioden 2005–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i HIST3000?
Den vanligste karakteren i HIST3000 er C (33–39 % av kandidatene), og 46–53 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir HIST3000?
HIST3000 Masteroppgave i historie gir 60,0 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Er HIST3000 vanskelig?
Studenter som har tatt emnet (1 svar) vurderer vanskeligheten som «Svært vanskelig» og arbeidsmengden som «Svært arbeidsomt», og 1–2,3 % stryker.
Hva ligger du an til i HIST3000?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere HIST-emner ved NTNU
- HIST1505 Innføring i historisk teori og metode
- HIST1250 Moderne historie etter 1850
- HIST1110 Antikkens og middelalderens historie til ca. 1550
- HIST1150 Oversikt over tidlig nytids historie 1550-1850
- HIST1300 Eldre historie fram til ca. 1750
- HIST1500 Nyere historie etter ca. 1750
- HIST2810 Stormaktspolitikk etter 1900
- HIST1000 Historien i samfunnet
- HIST3105 Forskningsmetoder i historie
- HIST3115 Historiefagets teori og historie
Emner studentene på HIST3000 også tar
- HIST3125 Prosjektutforming for masteroppgave 539 kandidater
- HIST3500 Miljø- og bærekraftshistorie 241 kandidater
- HIST3375 Globale forbindelser, interaksjon og kolonialisme fra 1400-tallet 207 kandidater
- HIST3205 Folkemord, krig og samfunn 354 kandidater
- HIST3295 Internasjonal økonomisk samtidshistorie 686 kandidater
- HIST3475 Handel, arbeid og forbruk ca. 1600-1850 333 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2005–2025 har 343–394 kandidater tatt HIST3000 (Masteroppgave i historie) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,42–3,61 (C–B), den vanligste karakteren er C, og 46–53 % ender på A eller B. 1–2,3 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2005–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 1–2,3 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

