IDRSA1003: Barne- og ungdomsidrett
- Snitt (beståtte)
- 3,20C
- Stryk
- 2,8 %
- Kandidater
- 1 022
- År
- 2008–2025
V2025
snitt 3,51 blant beståtte
3,51 med stryk
35 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 3,20
- Snitt med stryk
- 3,10
- Strykprosent
- 2,8 %
- Med bokstavkarakter
- 1 022
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 442 | 49 % | 3,29 | 0,7 % |
| Menn | 454 | 51 % | 3,02 | 0,9 % |
Av 896 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 87 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2008–2025.
År for år
18 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 35 | 3,51 (B) | 0 % |
| 2024 | 42 | 2,17 (D) | 17 % |
| 2023 | 51 | 3,10 (C) | 0 % |
| 2022 | 46 | 3,30 (C) | 0 % |
| 2021 | 49 | 3,18 (C) | 0 % |
| 2020 | 52 | 2,96 (C) | 8 % |
| 2019 | 45 | 3,18 (C) | 16 % |
| 2018 | 43 | 2,95 (C) | 12 % |
| 2017 | 41 | 3,22 (C) | 0 % |
| 2016 | 37 | 3,14 (C) | 0 % |
| 2015 | 45 | 3,12 (C) | 7 % |
| 2014 | 64 | 3,22 (C) | 0 % |
| 2013 | 63 | 3,05 (C) | 0 % |
| 2012 | 98 | 3,11 (C) | 0 % |
| 2011 | 93 | 3,31 (C) | 3 % |
| 2010 | 87 | 3,31 (C) | 0 % |
| 2009 | 63 | 3,49 (C) | 0 % |
| 2008 | 68 | 3,60 (B) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om IDRSA1003
Hva er snittkarakteren i IDRSA1003 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 3,20, som tilsvarer bokstavkarakteren C. Tallet er basert på 1 022 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2008–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i IDRSA1003?
2,8 % av kandidatene har strøket i IDRSA1003 ved NTNU i perioden 2008–2025.
Hvilken karakter er vanligst i IDRSA1003?
Den vanligste karakteren i IDRSA1003 er C (41 % av kandidatene), og 36 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir IDRSA1003?
IDRSA1003 Barne- og ungdomsidrett gir 15,0 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Hvem tar IDRSA1003?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører IDRSA1003?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i IDRSA1003?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere IDRSA-emner ved NTNU
- IDRSA1002 Idrettssosiologi
- IDRSA1008 Innføring i idrettsvitenskap
- IDRSA1015 Treningslære; prestasjon og helse
- IDRSA2003 Ledelse i kroppsøving og idrett
- IDRSA2900 Bacheloroppgave i samfunns- og idrettsvitenskap
- IDRSA2004 Trenerroller
- IDRSA1012 Innføring i kroppsøving og idrettsfag
- IDRSA1010 Gruppedynamikk i kroppsøving og idrettsfag
- IDRSA1000 Innføring i idrettsvitenskap
- IDRSA1018 Idrett og samfunn
Mest tatte emner ved Institutt for sosiologi og statsvitenskap
- SOS1002 Samfunnsvitenskapelig forskningsmetode 7 751 kandidater
- POL1000 Innføring i statsvitenskap: Internasjonal politikk og komparativ politikk 5 197 kandidater
- SOS1000 Innføring i sosiologi 4 648 kandidater
- POL1002 Innføring i statsvitenskap: Offentlig politikk og administrasjon 4 080 kandidater
- POL1001 Innføring i statsvitenskap: Politisk teori og politisk atferd 3 674 kandidater
- SOS1001 Samfunnsteori 3 634 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2008–2025 har 1 022 kandidater tatt IDRSA1003 (Barne- og ungdomsidrett) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,20 (C), den vanligste karakteren er C, og 36 % ender på A eller B. 2,8 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 3,51 (B) – opp fra 2,17 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2008–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

