- Snitt (beståtte)
- 4,00–4,04B
- Stryk
- 4–4,1 %
- Kandidater
- 172–175
- År
- 2021–2024
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2021–2024. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2024
snitt 3,44–3,63 blant beståtte
2,81–2,90 med stryk
20–22 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 4,00–4,04
- Snitt med stryk
- 3,84–3,87
- Strykprosent
- 4–4,1 %
- Med bokstavkarakter
- 172–175
År for år
4 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2024 | 20–22 | 3,44–3,63 (C–B) | 18–20 % |
| 2023 | 49 | 4,27 (B) | 0 % |
| 2022 | 56 | 3,72 (B) | 5 % |
| 2021 | 47–48 | 4,25–4,30 (B) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om IELEG3399
Hva er snittkarakteren i IELEG3399 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 4,00–4,04, som tilsvarer bokstavkarakteren B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 172–175 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2021–2024, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i IELEG3399?
4–4,1 % av kandidatene har strøket i IELEG3399 ved NTNU i perioden 2021–2024. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i IELEG3399?
Den vanligste karakteren i IELEG3399 er B (39–40 % av kandidatene), og 75–76 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir IELEG3399?
IELEG3399 Høyspenningsnett og anlegg gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Hvem tar IELEG3399?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører IELEG3399?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i IELEG3399?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere IELEG-emner ved NTNU
- IELEG1001 Elektroteknikk 1
- IELEG2003 Elektroteknikk 2
- IELEG2002 Reguleringsteknikk
- IELEG1002 Datateknikk
- IELEG2118 Elektriske kraftsystemer
- IELEG1040 Digitalteknikk og Programmering
- IELEG2001 Datakommunikasjon
- IELEG2120 Elektriske Maskiner og Elektromagnetisk Energiomforming
- IELEG2119 Elektroinstallasjoner
- IELEG2121 Kraftelektronikk
Emner studentene på IELEG3399 også tar
Fra Elektro - bachelor i ingeniørfag: studentene der tar både IELEG3399 og disse.
- IMAT2011 Matematiske metoder 2 for Elektro og Fornybar energi 996 kandidater
- IELET1001 Elektroteknikk 1 959 kandidater
- INGT2300 Ingeniørfaglig systemtenkning 2 478 kandidater
- IELET2003 Elektroteknikk 2 653 kandidater
- IFYKJT1001 Fysikk/kjemi 1 098 kandidater
- ISTT1002 Statistikk 2 021 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2021–2024 har 172–175 kandidater tatt IELEG3399 (Høyspenningsnett og anlegg) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 4,00–4,04 (B), den vanligste karakteren er B, og 75–76 % ender på A eller B. 4–4,1 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2021–2024, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 4–4,1 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

