IMT4110: Scientific Methodology and Communication
- Snitt (beståtte)
- 3,02C
- Stryk
- 5,6 %
- Kandidater
- 1 142
- År
- 2016–2025
H2025
snitt 3,16 blant beståtte
3,16 med stryk
135 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 3,02
- Snitt med stryk
- 2,85
- Strykprosent
- 5,6 %
- Med bokstavkarakter
- 1 142
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 267 | 27 % | 3,06 | 2,2 % |
| Menn | 739 | 73 % | 3,00 | 2,4 % |
Av 1 006 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 88 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2016–2025.
År for år
10 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 135 | 3,16 (C) | 0 % |
| 2024 | 100 | 2,97 (C) | 5 % |
| 2023 | 111 | 2,93 (C) | 0 % |
| 2022 | 141 | 3,11 (C) | 6 % |
| 2021 | 148 | 3,01 (C) | 6 % |
| 2020 | 147 | 2,99 (C) | 3 % |
| 2019 | 108 | 2,99 (C) | 8 % |
| 2018 | 100 | 3,09 (C) | 5 % |
| 2017 | 99 | 2,87 (C) | 15 % |
| 2016 | 53 | 3,00 (C) | 13 % |
Ofte stilte spørsmål om IMT4110
Hva er snittkarakteren i IMT4110 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 3,02, som tilsvarer bokstavkarakteren C. Tallet er basert på 1 142 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2016–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i IMT4110?
5,6 % av kandidatene har strøket i IMT4110 ved NTNU i perioden 2016–2025.
Hvilken karakter er vanligst i IMT4110?
Den vanligste karakteren i IMT4110 er C (41 % av kandidatene), og 27 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir IMT4110?
IMT4110 Scientific Methodology and Communication gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Er IMT4110 vanskelig?
Studenter som har tatt emnet (1 svar) vurderer vanskeligheten som «Svært lett» og arbeidsmengden som «Ikke arbeidsomt», og 5,6 % stryker.
Hva ligger du an til i IMT4110?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere IMT-emner ved NTNU
- IMT1031 Grunnleggende programmering
- IMT2021 Algoritmiske metoder
- IMT4113 Introduction to Cyber and Information Security Technology
- IMT4114 Introduction to Digital Forensics
- IMT2243 Systemutvikling
- IMT4115 Introduksjon til informasjonssikkerhetsledelse
- IMT2282 Operativsystemer
- IMT1082 Objekt-orientert programmering
- IMT4116 Skadevareanalyse og reversing
- IMT2571 Datamodellering og databasesystemer
Emner studentene på IMT4110 også tar
- IMT4205 Forprosjekt 452 kandidater
- IMT4125 Nettverksikkerhet 388 kandidater
- MIS4900 Masteroppgave informasjonssikkerhet 207 kandidater
- IMT4130 Etterforskning av nettkriminalitet 288 kandidater
- IMT4123 Systemsikkerhet 310 kandidater
- IMT4124 Kryptologi 155 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2016–2025 har 1 142 kandidater tatt IMT4110 (Scientific Methodology and Communication) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,02 (C), den vanligste karakteren er C, og 27 % ender på A eller B. 5,6 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 3,16 (C) – opp fra 2,97 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2016–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

