- Snitt (beståtte)
- 3,53–3,57B
- Stryk
- 5,5–6,7 %
- Kandidater
- 550–567
- År
- 2008–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2008–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 3,37 blant beståtte
2,56 med stryk
25 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,53–3,57
- Snitt med stryk
- 3,31–3,38
- Strykprosent
- 5,5–6,7 %
- Med bokstavkarakter
- 513–530
37 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
År for år
18 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 25 | 3,37 (C) | 24 % |
| 2024 | 27–28 | 3,83–3,91 (B) | 18–19 % |
| 2023 | 17–19 | 3,80–4,00 (B) | 21–24 % |
| 2022 | 28 | 3,67 (B) | 14 % |
| 2021 | 25–28 | 3,54–3,71 (B) | 4–8 % |
| 2020 | 37 | – | 8 % |
| 2019 | 37 | 3,76 (B) | 8 % |
| 2018 | 39–40 | 3,63 (B) | 3–5 % |
| 2017 | 25–27 | 3,68–3,75 (B) | 4–8 % |
| 2016 | 29–30 | 3,50 (B) | 3–7 % |
| 2015 | 30–31 | 3,23–3,30 (C) | 0 % |
| 2014 | 45–46 | 3,55 (B) | 2–4 % |
| 2013 | 42 | 3,62 (B) | 0 % |
| 2012 | 35–36 | 3,74 (B) | 3–6 % |
| 2011 | 35–36 | 3,44–3,51 (C–B) | 0 % |
| 2010 | 35 | 3,23 (C) | 0 % |
| 2009 | 18–20 | 3,05–3,21 (C) | 0 % |
| 2008 | 21–22 | 3,38–3,45 (C) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om JAP0501
Hva er snittkarakteren i JAP0501 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 3,53–3,57, som tilsvarer bokstavkarakteren B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 513–530 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2008–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i JAP0501?
5,5–6,7 % av kandidatene har strøket i JAP0501 ved NTNU i perioden 2008–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i JAP0501?
Den vanligste karakteren i JAP0501 er B (34–35 % av kandidatene), og 51–53 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir JAP0501?
JAP0501 Japansk 1 gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Er JAP0501 vanskelig?
Studenter som har tatt emnet (5 svar) vurderer vanskeligheten som «Vanskelig» og arbeidsmengden som «Lite arbeidsomt», og 5,5–6,7 % stryker.
Hvem tar JAP0501?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hva ligger du an til i JAP0501?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere JAP-emner ved NTNU
Emner studentene på JAP0501 også tar
Fra Informatikk - bachelor: studentene der tar både JAP0501 og disse.
- TDT4100 Objektorientert programmering 11 916 kandidater
- MA0301 Elementær diskret matematikk 2 915 kandidater
- TTM4100 Kommunikasjon - Tjenester og nett 8 897 kandidater
- TDT4160 Datamaskiner 10 085 kandidater
- IT1901 Informatikk prosjektarbeid I 3 022 kandidater
- TDT4145 Datamodellering og databasesystemer 8 636 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2008–2025 har 550–567 kandidater tatt JAP0501 (Japansk 1) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,53–3,57 (B), den vanligste karakteren er B, og 51–53 % ender på A eller B. 5,5–6,7 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2008–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 5,5–6,7 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

