- Snitt (beståtte)
- 3,58–3,70B
- Stryk
- 8,5–12,3 %
- Kandidater
- 292–326
- År
- 2011–2024
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2011–2024. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2024
snitt 3,70–3,82 blant beståtte
3,70–3,82 med stryk
10–11 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,58–3,70
- Snitt med stryk
- 3,15–3,36
- Strykprosent
- 8,5–12,3 %
- Med bokstavkarakter
- 283–317
9 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 170 | 81 % | 3,62 | 4,7 % |
| Menn | 40 | 19 % | 3,78 | 0,0 % |
Av 210 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 81 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2011–2024.
År for år
13 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2024 | 10–11 | 3,70–3,82 (B) | 0 % |
| 2023 | 32–35 | 3,56–3,66 (B) | 3–6 % |
| 2022 | 21–23 | 3,60–3,67 (B) | 5–9 % |
| 2020 | 9 | – | 0 % |
| 2019 | 22–25 | 3,74–3,84 (B) | 17–22 % |
| 2018 | 28–34 | 3,68–3,86 (B) | 6–13 % |
| 2017 | 30–32 | 3,83–3,88 (B) | 19–23 % |
| 2016 | 21–22 | 3,82–3,89 (B) | 18–19 % |
| 2015 | 20–23 | 3,14–3,32 (C) | 5–10 % |
| 2014 | 33–37 | 3,59–3,69 (B) | 6–11 % |
| 2013 | 28–31 | 3,52–3,59 (B) | 3–7 % |
| 2012 | 26–28 | 3,50–3,59 (B) | 18–19 % |
| 2011 | 12–16 | 3,27–3,69 (C–B) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om MD4041
Hva er snittkarakteren i MD4041 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 3,58–3,70, som tilsvarer bokstavkarakteren B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 283–317 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2011–2024, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i MD4041?
8,5–12,3 % av kandidatene har strøket i MD4041 ved NTNU i perioden 2011–2024. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i MD4041?
Den vanligste karakteren i MD4041 er B (46–52 % av kandidatene), og 53–59 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir MD4041?
MD4041 Medisin - semester 2D - for utenlandske studenter gir 30,0 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Hvem tar MD4041?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører MD4041?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i MD4041?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere MD-emner ved NTNU
- MD4020 Medisin - semester 1CD
- MD4061 Medisin - semester 3C - Samfunns- og allmennmedisin
- MD4030 Medisin - semester IIAB
- MD4062 Medisin - semester 3D
- MD4011 Medisin - semester IAB
- MD4053 Medisin - semester 3B - utplassering lokalsykehus
- MD4051 Medisin - semester 3A - hovedoppgave
- MD4040 Medisin 4. års eksamen
- MD4043 Medisin - semester 2D
- MD4042 Medisin - semester 2C
Emner studentene på MD4041 også tar
Fra Medisinstudiet: studentene der tar både MD4041 og disse.
- MD4012 Medisin - semester 1AB 506 kandidater
- MDT4030 Medisin - semester 2AB 258 kandidater
- MDT4043 Medisin - semester 2D 206 kandidater
- MDT4042 Medisin - semester 2C 188 kandidater
- MFEL4850 Eksperter i team - Innovasjoner i helsevesenet 566 kandidater
- HLS3802 Eksperter i team - Empirisk etikk 144 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2011–2024 har 292–326 kandidater tatt MD4041 (Medisin - semester 2D - for utenlandske studenter) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,58–3,70 (B), den vanligste karakteren er B, og 53–59 % ender på A eller B. 8,5–12,3 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2011–2024, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 8,5–12,3 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

