MH3003: Statistikk for medisin og helsefag
- Snitt (beståtte)
- 3,36C
- Stryk
- 9,5 %
- Kandidater
- 1 048
- År
- 2018–2025
V2025
snitt 2,00 blant beståtte
2,00 med stryk
3 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 3,36
- Snitt med stryk
- 3,04
- Strykprosent
- 9,5 %
- Med bokstavkarakter
- 1 048
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 795 | 80 % | 3,36 | 9,6 % |
| Menn | 199 | 20 % | 3,60 | 8,5 % |
Av 994 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 94 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2018–2025.
År for år
8 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 3 | 2,00 (D) | 0 % |
| 2024 | 98 | 3,54 (B) | 7 % |
| 2023 | 194 | 3,60 (B) | 11 % |
| 2022 | 177 | 3,12 (C) | 11 % |
| 2021 | 197 | 3,27 (C) | 9 % |
| 2020 | 183 | 3,09 (C) | 13 % |
| 2019 | 97 | 3,34 (C) | 7 % |
| 2018 | 99 | 3,80 (B) | 4 % |
Ofte stilte spørsmål om MH3003
Hva er snittkarakteren i MH3003 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 3,36, som tilsvarer bokstavkarakteren C. Tallet er basert på 1 048 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2018–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i MH3003?
9,5 % av kandidatene har strøket i MH3003 ved NTNU i perioden 2018–2025.
Hvilken karakter er vanligst i MH3003?
Den vanligste karakteren i MH3003 er B (25 % av kandidatene), og 46 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir MH3003?
MH3003 Statistikk for medisin og helsefag gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Er MH3003 vanskelig?
Studenter som har tatt emnet (1 svar) vurderer vanskeligheten som «Vanskelig» og arbeidsmengden som «Svært arbeidsomt», og 9,5 % stryker.
Hva ligger du an til i MH3003?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere MH-emner ved NTNU
- MH2000 Teknologiforståelse
- MH3005 Introduksjon til forskning
- MH3000 Innføring i forskningsmetode
- MH3002 Epidemiologi I
- MH3008 Kvalitative metoder i medisin og helsefag
- MH3004 Kvalitative metoder i medisin og helsefag
- MH3011 Kvalitative metoder 1
- MH2001 Tverrfaglig samhandling - Områdeemne innen studieområde medisin og helse
- MH3006 Statistikk for medisin og helsefag
- MH3001 Vitenskapsfilosofi, forskningsetikk og kritisk kunnskapsinnhenting
Emner studentene på MH3003 også tar
- PAH3901 Thesis in Physical Activity and Health 154 kandidater
- PAH3001 Skriving og kommunikasjon 190 kandidater
- PAH3000 Physical Activity and Health 202 kandidater
- PAH3003 Muskel og kraftutvikling 160 kandidater
- PAH3005 Evaluation of Physical Activity 122 kandidater
- PAH3004 Movement Evaluation in Sports and Clinical Science 118 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2018–2025 har 1 048 kandidater tatt MH3003 (Statistikk for medisin og helsefag) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,36 (C), den vanligste karakteren er B, og 46 % ender på A eller B. 9,5 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 2,00 (D) – ned fra 3,54 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2018–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

