- Snitt (beståtte)
- 3,69–3,84B
- Stryk
- 3,6–5,8 %
- Kandidater
- 487–517
- År
- 2011–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2011–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 3,41–3,60 blant beståtte
3,13–3,43 med stryk
21–24 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,69–3,84
- Snitt med stryk
- 3,49–3,67
- Strykprosent
- 3,6–5,8 %
- Med bokstavkarakter
- 250–273
230 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
År for år
15 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 21–24 | 3,41–3,60 (C–B) | 4–9 % |
| 2024 | 35–41 | 3,54–3,79 (B) | 3–6 % |
| 2023 | 46–49 | 3,69–3,83 (B) | 0 % |
| 2022 | 43–46 | 3,80–3,90 (B) | 2–5 % |
| 2021 | 30–34 | 3,83–4,04 (B) | 12–13 % |
| 2020 | 21 | 3,61 (B) | 14 % |
| 2019 | 41–45 | 3,77–3,93 (B) | 2–5 % |
| 2018 | 29–30 | 3,85 (B) | 3–7 % |
| 2017 | 43 | – | 0 % |
| 2016 | 33–34 | – | 3–6 % |
| 2015 | 37–38 | – | 3–5 % |
| 2014 | 35–36 | – | 3–6 % |
| 2013 | 32 | – | 0 % |
| 2012 | 30–32 | – | 7–13 % |
| 2011 | 11–12 | – | 9–17 % |
Ofte stilte spørsmål om NFUT0002
Hva er snittkarakteren i NFUT0002 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 3,69–3,84, som tilsvarer bokstavkarakteren B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 250–273 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2011–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i NFUT0002?
3,6–5,8 % av kandidatene har strøket i NFUT0002 ved NTNU i perioden 2011–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i NFUT0002?
Den vanligste karakteren i NFUT0002 er B (38–41 % av kandidatene), og 60–66 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir NFUT0002?
NFUT0002 Norsk for utlendinger, kortkurs gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Hva ligger du an til i NFUT0002?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere NFUT-emner ved NTNU
- NFUT0004 Norsk for utlendinger, kortkurs
- NFUT0005 Norsk for utlendinger, kortkurs
- NFUT0001 Norsk for utlendinger, kortkurs
- NFUT0003 Norsk for utlendinger, kortkurs
- NFUT0007 Norsk for utlendinger, kortkurs
- NFUT0006 Norsk for utlendinger, kortkurs
- NFUT0205 Norsk for utlendinger, trinn 2
- NFUT0201 Norsk for utlendinger, trinn 2
- NFUT0203 Norsk for utlendinger, trinn 2
- NFUT0202 Norsk for utlendinger, trinn 2
Emner studentene på NFUT0002 også tar
- NFUS0010 Intensivt sommerkurs i norsk for utenlandske studenter, nivå 1, gruppe 1 318 kandidater
- NORSK0500 Innføringsemne i norsk 170 kandidater
- NFUT0102 Norsk for utlendinger, trinn 1 377 kandidater
- NFUT0104 Norsk for utlendinger, trinn 1 375 kandidater
- NFUT0101 Norsk for utlendinger, trinn 1 382 kandidater
- NFUT0302 Norsk for utlendinger, trinn 3 388 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2011–2025 har 487–517 kandidater tatt NFUT0002 (Norsk for utlendinger, kortkurs) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,69–3,84 (B), den vanligste karakteren er B, og 60–66 % ender på A eller B. 3,6–5,8 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2011–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 3,6–5,8 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

