- Snitt (beståtte)
- 3,29–3,33C
- Stryk
- 1,4–2,4 %
- Kandidater
- 772–797
- År
- 2005–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2005–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 3,00–3,15 blant beståtte
3,00–3,15 med stryk
25–27 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,29–3,33
- Snitt med stryk
- 3,21–3,28
- Strykprosent
- 1,4–2,4 %
- Med bokstavkarakter
- 772–797
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 418 | 63 % | 3,33 | 0,7 % |
| Menn | 244 | 37 % | 3,30 | 0,0 % |
Av 662 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 88 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2005–2025.
År for år
21 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 25–27 | 3,00–3,15 (C) | 0 % |
| 2024 | 38–40 | 3,34–3,41 (C) | 3–5 % |
| 2023 | 33–34 | 3,34 (C) | 3–6 % |
| 2022 | 34–35 | 3,26–3,31 (C) | 0 % |
| 2021 | 46–47 | 3,26–3,30 (C) | 0 % |
| 2020 | 38 | 3,34 (C) | 0 % |
| 2019 | 46–47 | 3,06–3,11 (C) | 0 % |
| 2018 | 41 | 3,03 (C) | 7 % |
| 2017 | 30–31 | 3,10–3,17 (C) | 0 % |
| 2016 | 23–25 | 3,38–3,50 (C–B) | 0 % |
| 2015 | 25–26 | 3,00–3,08 (C) | 0 % |
| 2014 | 32–33 | 3,22–3,27 (C) | 0 % |
| 2013 | 46–48 | 3,40–3,43 (C) | 2–4 % |
| 2012 | 27–28 | 3,50 (B) | 4–7 % |
| 2011 | 48–49 | 3,40 (C) | 2–4 % |
| 2010 | 52–53 | 3,53 (B) | 2–4 % |
| 2009 | 37–39 | 3,44–3,49 (C) | 3–5 % |
| 2008 | 51 | 3,39 (C) | 0 % |
| 2007 | 37–39 | 3,03–3,13 (C) | 0 % |
| 2006 | 19–20 | 3,20–3,26 (C) | 0 % |
| 2005 | 44–46 | 3,57–3,60 (B) | 2–4 % |
Ofte stilte spørsmål om POL1003
Hva er snittkarakteren i POL1003 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 3,29–3,33, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 772–797 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2005–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i POL1003?
1,4–2,4 % av kandidatene har strøket i POL1003 ved NTNU i perioden 2005–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i POL1003?
Den vanligste karakteren i POL1003 er C (42–43 % av kandidatene), og 39–41 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir POL1003?
POL1003 Miljøpolitikk og ressursforvaltning gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Hvem tar POL1003?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører POL1003?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i POL1003?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere POL-emner ved NTNU
- POL1000 Innføring i statsvitenskap: Internasjonal politikk og komparativ politikk
- POL1002 Innføring i statsvitenskap: Offentlig politikk og administrasjon
- POL1001 Innføring i statsvitenskap: Politisk teori og politisk atferd
- POL1005 Geopolitisk risiko
- POL1004 Globalisering og økonomisk integrasjon: Norge i det internasjonale samfunn
- POL2900 Bacheloroppgave i statsvitenskap
- POL2000 Metode og metodologi i statsvitenskap
- POL3001 Demokratiteori
- POL2013 Spesialiseringsemne i statsvitenskap: Internasjonal politikk
- POL3004 Forskningsdesign og samfunnsspørsmål
Emner studentene på POL1003 også tar
Fra Statsvitenskap - bachelor: studentene der tar både POL1003 og disse.
- SOS2018 Samfunn, organisasjon og ledelse 1 868 kandidater
- SOS1002 Samfunnsvitenskapelig forskningsmetode 7 751 kandidater
- POL2025 Amerika i verden 301 kandidater
- POL2024 Klimapolitikk 322 kandidater
- POL2026 Kinas utenrikspolitikk 152 kandidater
- POL2017 Spesialiseringsemne i statsvitenskap: Offentlig politikk og administrasjon 256 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2005–2025 har 772–797 kandidater tatt POL1003 (Miljøpolitikk og ressursforvaltning) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,29–3,33 (C), den vanligste karakteren er C, og 39–41 % ender på A eller B. 1,4–2,4 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2005–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 1,4–2,4 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

