PPU4110: Pedagogikk - heltid
- Snitt (beståtte)
- 3,60B
- Stryk
- 0,8 %
- Kandidater
- 2 502
- År
- 2005–2025
V2025
snitt 3,73 blant beståtte
3,73 med stryk
78 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 3,60
- Snitt med stryk
- 3,58
- Strykprosent
- 0,8 %
- Med bokstavkarakter
- 2 502
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 1 296 | 54 % | 3,71 | 0,0 % |
| Menn | 1 120 | 46 % | 3,54 | 0,0 % |
Av 2 416 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 96 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2005–2025.
År for år
19 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 78 | 3,73 (B) | 0 % |
| 2024 | 76 | 3,42 (C) | 4 % |
| 2023 | 74 | 3,80 (B) | 0 % |
| 2022 | 188 | 3,65 (B) | 0 % |
| 2019 | 120 | 3,82 (B) | 0 % |
| 2018 | 131 | 4,04 (B) | 0 % |
| 2017 | 142 | 3,62 (B) | 4 % |
| 2016 | 132 | 3,71 (B) | 4 % |
| 2015 | 125 | 3,90 (B) | 0 % |
| 2014 | 121 | 3,83 (B) | 0 % |
| 2013 | 126 | 3,73 (B) | 0 % |
| 2012 | 128 | 3,55 (B) | 0 % |
| 2011 | 145 | 3,51 (B) | 2 % |
| 2010 | 136 | 3,49 (C) | 0 % |
| 2009 | 145 | 3,41 (C) | 0 % |
| 2008 | 148 | 3,52 (B) | 2 % |
| 2007 | 155 | 3,54 (B) | 0 % |
| 2006 | 158 | 3,04 (C) | 0 % |
| 2005 | 174 | 3,48 (C) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om PPU4110
Hva er snittkarakteren i PPU4110 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 3,60, som tilsvarer bokstavkarakteren B. Tallet er basert på 2 502 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2005–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i PPU4110?
0,8 % av kandidatene har strøket i PPU4110 ved NTNU i perioden 2005–2025.
Hvilken karakter er vanligst i PPU4110?
Den vanligste karakteren i PPU4110 er B (48 % av kandidatene), og 57 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir PPU4110?
PPU4110 Pedagogikk - heltid gir 30,0 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Er PPU4110 vanskelig?
Studenter som har tatt emnet (1 svar) vurderer vanskeligheten som «Vanskelig» og arbeidsmengden som «Svært arbeidsomt», og 0,8 % stryker.
Hva ligger du an til i PPU4110?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere PPU-emner ved NTNU
- PPU4602 Pedagogikk 2 for Lektor 8-13
- PPU4603 Pedagogikk 3 for Lektor 8-13
- PPU4000 Examen paedagogicum
- PPU4410 Pedagogikk - deltid
- PPU4601 Pedagogikk 1
- PPU4700 Pedagogikk - del I
- PPU4702 Pedagogikk - del II
- PPU4650 Fagdidaktikk 1 - engelsk
- PPU4651 Fagdidaktikk 2 - engelsk
- PPU4644 Fagdidaktikk 1 - samfunnskunnskap
Emner studentene på PPU4110 også tar
- LÆR2001 Bærekraftig framtid og læreres identitet 151 kandidater
- LÆR2007 Spesialpedagogikk og deltakelse 220 kandidater
- PPU4100 Pedagogikk - heltid 179 kandidater
- PPU4232 Fagdidaktikk i historie - heltid 521 kandidater
- PPU4261 Fagdidaktikk i kroppsøving og idrettsfag - heltid 323 kandidater
- PPU4233 Fagdidaktikk i samfunnskunnskap - heltid 445 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2005–2025 har 2 502 kandidater tatt PPU4110 (Pedagogikk - heltid) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,60 (B), den vanligste karakteren er B, og 57 % ender på A eller B. 0,8 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 3,73 (B) – opp fra 3,42 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2005–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

