REA1154: Statistikk for økonomer
- Snitt (beståtte)
- 2,40D
- Stryk
- 31,2 %
- Kandidater
- 669
- År
- 2020–2025
H2025
snitt 2,91 blant beståtte
1,88 med stryk
17 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 2,40
- Snitt med stryk
- 1,63
- Strykprosent
- 31,2 %
- Med bokstavkarakter
- 544
125 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 186 | 33 % | 2,45 | 26,3 % |
| Menn | 384 | 67 % | 2,39 | 32,3 % |
Av 570 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 85 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2020–2025.
År for år
6 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 140 | 2,55 (C) | 29 % |
| 2024 | 86 | 2,24 (D) | 37 % |
| 2023 | 108 | 1,88 (D) | 32 % |
| 2022 | 92 | 2,10 (D) | 47 % |
| 2021 | 118 | 2,88 (C) | 21 % |
| 2020 | 125 | – | 27 % |
Ofte stilte spørsmål om REA1154
Hva er snittkarakteren i REA1154 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 2,40, som tilsvarer bokstavkarakteren D. Tallet er basert på 544 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2020–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i REA1154?
31,2 % av kandidatene har strøket i REA1154 ved NTNU i perioden 2020–2025.
Hvilken karakter er vanligst i REA1154?
Den vanligste karakteren i REA1154 er F (32 % av kandidatene), og 16 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir REA1154?
REA1154 Statistikk for økonomer gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Hvem tar REA1154?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører REA1154?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i REA1154?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere REA-emner ved NTNU
- REA1153 Matematikk for økonomer
- REA2101 Fysikk og kjemi
- REA1141 Matematikk 1
- REA0012 Forkurs i matematikk for Tres og y-vei
- REA1101 Matematikk for informatikkfag
- REA3011 Matematikk 3
- REA2071 Matematikk 2 for bygg og maskin
- REA1131 Grunnleggende matematikk og statistikk
- REA2081 Matematikk 2 for Elektro og Fornybar energi
- REA1153F Matematikk for økonomer
Emner studentene på REA1154 også tar
- EXPH0500 Examen philosophicum for økonomi 3 384 kandidater
- SMØ1001-A Mikroøkonomi 3 209 kandidater
- BØA1200-A Finansregnskap med analyse 3 405 kandidater
- BØA1100-A Bedriftsøkonomi med regnskap 3 914 kandidater
- ORG1100-A Organisasjon og ledelse 3 709 kandidater
- BØA2100-A Driftsregnskap med budsjettering 2 903 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2020–2025 har 669 kandidater tatt REA1154 (Statistikk for økonomer) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 2,40 (D), den vanligste karakteren er F, og 16 % ender på A eller B. 31,2 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 2,55 (C) – opp fra 2,24 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2020–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

