- Snitt (beståtte)
- 2,98–3,02C
- Stryk
- 12,6–13,5 %
- Kandidater
- 1 685–1 735
- År
- 2004–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2004–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 3,30 blant beståtte
2,84 med stryk
86 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 2,98–3,02
- Snitt med stryk
- 2,54–2,59
- Strykprosent
- 12,6–13,5 %
- Med bokstavkarakter
- 1 482–1 530
201 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
År for år
22 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 93–95 | 3,12–3,14 (C) | 14–15 % |
| 2024 | 74–78 | 2,92–2,98 (C) | 17–19 % |
| 2023 | 102 | 3,77 (B) | 0 % |
| 2022 | 87–88 | 3,94 (B) | 6–7 % |
| 2021 | 98 | – | 4 % |
| 2020 | 143–145 | 3,60–3,67 (B) | 3 % |
| 2019 | 70–76 | 2,12–2,35 (D) | 41–44 % |
| 2018 | 89–90 | 2,86–2,89 (C) | 17 % |
| 2017 | 93–96 | 2,42–2,46 (D) | 19–20 % |
| 2016 | 105–108 | 2,28–2,31 (D) | 12–13 % |
| 2015 | 99–101 | 2,49–2,51 (D–C) | 12–13 % |
| 2014 | 87 | 2,67 (C) | 24 % |
| 2013 | 79–81 | 2,44–2,48 (D) | 17–18 % |
| 2012 | 55–56 | 2,46–2,47 (D) | 18 % |
| 2011 | 62–66 | 2,81–2,89 (C) | 14–16 % |
| 2010 | 61–66 | 3,67–3,81 (B) | 8 % |
| 2009 | 61–65 | 3,37–3,45 (C) | 8–10 % |
| 2008 | 62–64 | 3,53–3,56 (B) | 11 % |
| 2007 | 49–50 | 3,18–3,21 (C) | 12 % |
| 2006 | 36–40 | 3,39–3,54 (C–B) | 3–5 % |
| 2005 | 48–51 | 2,39–2,48 (D) | 8–10 % |
| 2004 | 32 | 2,88 (C) | 25 % |
Ofte stilte spørsmål om SØK3004
Hva er snittkarakteren i SØK3004 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 2,98–3,02, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 1 482–1 530 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2004–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i SØK3004?
12,6–13,5 % av kandidatene har strøket i SØK3004 ved NTNU i perioden 2004–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i SØK3004?
Den vanligste karakteren i SØK3004 er C (21–22 % av kandidatene), og 31–33 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir SØK3004?
SØK3004 Videregående matematisk analyse gir 15,0 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Er SØK3004 vanskelig?
Studenter som har tatt emnet (2 svar) vurderer vanskeligheten som «Vanskelig» og arbeidsmengden som «Arbeidsomt», og 12,6–13,5 % stryker.
Hvem tar SØK3004?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hva ligger du an til i SØK3004?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere SØK-emner ved NTNU
- SØK1000 Innføring i samfunnsøkonomi
- SØK1001 Matematikk for økonomer
- SØK1002 Mikroøkonomisk analyse
- SØK1012 Makroøkonomisk analyse
- SØK1011 Markeder og markedssvikt
- SØK1004 Statistikk for økonomer
- SØK2012 Adferdsøkonomi
- SØK2009 Internasjonal makroøkonomi
- SØK3001 Videregående økonometri
- SØK2006 Internasjonal handel I
Emner studentene på SØK3004 også tar
- SØK3006 Valuta, olje og makroøkonomisk politikk 490 kandidater
- SØK3007 Skatt, beslutningsatferd og økonomisk politikk 459 kandidater
- SØK3008 Insentiver, informasjon og arbeidskontrakter 257 kandidater
- IF440-A Topics in Financial Markets 862 kandidater
- SØK3514 Anvendt økonometri 215 kandidater
- SØK3900 Masteroppgave i samfunnsøkonomi 258 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2004–2025 har 1 685–1 735 kandidater tatt SØK3004 (Videregående matematisk analyse) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 2,98–3,02 (C), den vanligste karakteren er C, og 31–33 % ender på A eller B. 12,6–13,5 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2004–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 12,6–13,5 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

