- Snitt (beståtte)
- 3,22–3,24C
- Stryk
- 3,3–4,2 %
- Kandidater
- 213–217
- År
- 2019–2023
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2019–2023. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2023
snitt 3,70 blant beståtte
3,70 med stryk
40 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,22–3,24
- Snitt med stryk
- 3,09–3,14
- Strykprosent
- 3,3–4,2 %
- Med bokstavkarakter
- 213–217
År for år
5 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2023 | 40 | 3,70 (B) | 0 % |
| 2022 | 54 | 3,27 (C) | 9 % |
| 2021 | 25–27 | 3,33–3,40 (C) | 4–8 % |
| 2020 | 27–28 | 3,14–3,22 (C) | 0 % |
| 2019 | 67–68 | 2,89 (C) | 1–3 % |
Ofte stilte spørsmål om SMF1195
Hva er snittkarakteren i SMF1195 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 3,22–3,24, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 213–217 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2019–2023, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i SMF1195?
3,3–4,2 % av kandidatene har strøket i SMF1195 ved NTNU i perioden 2019–2023. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i SMF1195?
Den vanligste karakteren i SMF1195 er C (35–36 % av kandidatene), og 38–39 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir SMF1195?
SMF1195 Merkevarebygging gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Hvem tar SMF1195?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører SMF1195?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i SMF1195?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere SMF-emner ved NTNU
Emner studentene på SMF1195 også tar
Fra Økonomi og administrasjon - bachelor: studentene der tar både SMF1195 og disse.
- EXPH0500 Examen philosophicum for økonomi 3 384 kandidater
- SMØ1001-A Mikroøkonomi 3 209 kandidater
- BØA1200-A Finansregnskap med analyse 3 405 kandidater
- BØA1100-A Bedriftsøkonomi med regnskap 3 914 kandidater
- ORG1100-A Organisasjon og ledelse 3 709 kandidater
- BØA2100-A Driftsregnskap med budsjettering 2 903 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2019–2023 har 213–217 kandidater tatt SMF1195 (Merkevarebygging) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,22–3,24 (C), den vanligste karakteren er C, og 38–39 % ender på A eller B. 3,3–4,2 % av kandidatene stryker. I 2023 endte snittet på 3,70 (B) – opp fra 3,27 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2019–2023, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 3,3–4,2 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

