- Snitt (beståtte)
- 3,25–3,32C
- Stryk
- 6,6–7,7 %
- Kandidater
- 1 136–1 189
- År
- 2004–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2004–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 3,34–3,40 blant beståtte
3,04–3,09 med stryk
44–45 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,25–3,32
- Snitt med stryk
- 3,00–3,09
- Strykprosent
- 6,6–7,7 %
- Med bokstavkarakter
- 1 136–1 189
År for år
22 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 44–45 | 3,34–3,40 (C) | 9 % |
| 2024 | 55–58 | 3,24–3,33 (C) | 19–20 % |
| 2023 | 45–48 | 3,07–3,16 (C) | 2–4 % |
| 2022 | 44–48 | 3,05–3,15 (C) | 13–16 % |
| 2021 | 64–65 | 3,36–3,40 (C) | 6 % |
| 2020 | 37–40 | 3,37–3,50 (C–B) | 8 % |
| 2019 | 40–41 | 3,40–3,47 (C) | 15 % |
| 2018 | 36–38 | 3,56–3,63 (B) | 3–5 % |
| 2017 | 47–50 | 3,53–3,60 (B) | 2–4 % |
| 2016 | 45–46 | 3,45 (C) | 2–4 % |
| 2015 | 53–56 | 3,31–3,38 (C) | 2–4 % |
| 2014 | 38–40 | 3,18–3,29 (C) | 13 % |
| 2013 | 78–79 | 3,55–3,58 (B) | 5 % |
| 2012 | 68 | 3,25 (C) | 6 % |
| 2011 | 34–39 | 2,83–3,06 (C) | 3–6 % |
| 2010 | 71–74 | 2,82–2,92 (C) | 14 % |
| 2009 | 48–52 | 3,39–3,47 (C) | 12–14 % |
| 2008 | 84–86 | 3,28–3,34 (C) | 5 % |
| 2007 | 61–66 | 3,10–3,21 (C) | 2–3 % |
| 2006 | 49–53 | 3,18–3,29 (C) | 2–4 % |
| 2005 | 57–59 | 3,10–3,17 (C) | 0 % |
| 2004 | 38 | 2,97 (C) | 8 % |
Ofte stilte spørsmål om SOS3003
Hva er snittkarakteren i SOS3003 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 3,25–3,32, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 1 136–1 189 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2004–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i SOS3003?
6,6–7,7 % av kandidatene har strøket i SOS3003 ved NTNU i perioden 2004–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i SOS3003?
Den vanligste karakteren i SOS3003 er C (34–35 % av kandidatene), og 39–41 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir SOS3003?
SOS3003 Anvendt statistisk dataanalyse i samfunnsvitenskap gir 15,0 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Hva ligger du an til i SOS3003?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere SOS-emner ved NTNU
Emner studentene på SOS3003 også tar
- POL3001 Demokratiteori 955 kandidater
- POL3004 Forskningsdesign og samfunnsspørsmål 695 kandidater
- POL3900 Masteroppgave i statsvitenskap 262 kandidater
- POL3521 Stormakters vekst og fall 124 kandidater
- SOS3008 Kvalitativ analyse 129 kandidater
- POL3901 Masteroppgave i statsvitenskap 242 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2004–2025 har 1 136–1 189 kandidater tatt SOS3003 (Anvendt statistisk dataanalyse i samfunnsvitenskap) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,25–3,32 (C), den vanligste karakteren er C, og 39–41 % ender på A eller B. 6,6–7,7 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2004–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 6,6–7,7 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

