- Snitt (beståtte)
- 3,47–3,63C–B
- Stryk
- 5,1–7,4 %
- Kandidater
- 251–280
- År
- 2010–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2010–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 3,09–3,25 blant beståtte
2,62–3,00 med stryk
12–14 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,47–3,63
- Snitt med stryk
- 3,23–3,43
- Strykprosent
- 5,1–7,4 %
- Med bokstavkarakter
- 251–280
År for år
16 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 12–14 | 3,09–3,25 (C) | 8–15 % |
| 2024 | 15 | 3,20 (C) | 0 % |
| 2023 | 13–14 | 3,27–3,40 (C) | 21–23 % |
| 2022 | 22–25 | 3,29–3,55 (C–B) | 12–14 % |
| 2021 | 28 | 3,93 (B) | 0 % |
| 2020 | 9–12 | 3,14–3,63 (C–B) | 25–33 % |
| 2019 | 17–19 | 3,37–3,59 (C–B) | 0 % |
| 2018 | 22–23 | 3,61–3,73 (B) | 0 % |
| 2017 | 18–20 | 3,72–3,82 (B) | 5–11 % |
| 2016 | 9–12 | 3,55–3,90 (B) | 0 % |
| 2015 | 14–16 | 3,38–3,50 (C–B) | 7–13 % |
| 2014 | 13–14 | 3,64–3,77 (B) | 0 % |
| 2013 | 13–15 | 3,33–3,62 (C–B) | 0 % |
| 2012 | 16 | 3,88 (B) | 0 % |
| 2011 | 13–17 | 3,07–3,38 (C) | 6–14 % |
| 2010 | 17–20 | 3,28–3,50 (C–B) | 5–11 % |
Ofte stilte spørsmål om TKP4190
Hva er snittkarakteren i TKP4190 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 3,47–3,63, som tilsvarer bokstavkarakteren C–B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 251–280 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2010–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i TKP4190?
5,1–7,4 % av kandidatene har strøket i TKP4190 ved NTNU i perioden 2010–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i TKP4190?
Den vanligste karakteren i TKP4190 er B (34–38 % av kandidatene), og 49–55 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir TKP4190?
TKP4190 Fabrikasjon og anvendelse av nanomaterialer gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Er TKP4190 vanskelig?
Studenter som har tatt emnet (1 svar) vurderer vanskeligheten som «Vanskelig» og arbeidsmengden som «Svært arbeidsomt», og 5,1–7,4 % stryker.
Hvem tar TKP4190?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hva ligger du an til i TKP4190?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere TKP-emner ved NTNU
- TKP4120 Prosessteknikk
- TKP4100 Strømning og varmetransport
- TKP4110 Kjemisk reaksjonsteknikk
- TKP4105 Separasjonsteknikk
- TKP4115 Overflate- og kolloidkjemi
- TKP4155 Reaksjonskinetikk og katalyse
- TKP4140 Prosessregulering
- TKP4900 Kjemisk prosessteknologi, masteroppgave
- TKP4170 Prosjektering av prosessanlegg
- TKP4165 Prosessutforming
Emner studentene på TKP4190 også tar
Fra Nanoteknologi - master: studentene der tar både TKP4190 og disse.
- TMT4185 Materialteknologi 1 562 kandidater
- TBT4170 Bioteknologi 1 820 kandidater
- TFY4350 Nanoteknologi, introduksjon 429 kandidater
- TMT4110 Kjemi med laboratoriekurs 3 380 kandidater
- TMT4320 Nanomaterialer 1 315 kandidater
- TKJ4215 Statistisk termodynamikk i kjemi og biologi 558 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2010–2025 har 251–280 kandidater tatt TKP4190 (Fabrikasjon og anvendelse av nanomaterialer) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,47–3,63 (C–B), den vanligste karakteren er B, og 49–55 % ender på A eller B. 5,1–7,4 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2010–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 5,1–7,4 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

