- Snitt (beståtte)
- 3,18–3,25C
- Stryk
- 19–20 %
- Kandidater
- 1 178–1 227
- År
- 2004–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2004–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 1,83–2,17 blant beståtte
0,59–0,74 med stryk
17–19 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,18–3,25
- Snitt med stryk
- 2,54–2,60
- Strykprosent
- 19–20 %
- Med bokstavkarakter
- 1 063–1 112
115 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
År for år
22 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 99–102 | 3,10–3,15 (C) | 33–34 % |
| 2024 | 70–73 | 3,08–3,13 (C) | 14–15 % |
| 2023 | 70–71 | 3,03–3,07 (C) | 17 % |
| 2022 | 60 | 2,96 (C) | 7 % |
| 2021 | 77–81 | 2,70–2,79 (C) | 16–17 % |
| 2020 | 115 | – | 14 % |
| 2019 | 110–112 | 3,33–3,36 (C) | 19 % |
| 2018 | 106–110 | 3,25–3,31 (C) | 30–31 % |
| 2017 | 57–62 | 2,72–2,86 (C) | 26–28 % |
| 2016 | 63–65 | 2,87–2,91 (C) | 26–27 % |
| 2015 | 24–25 | 2,76–2,86 (C) | 12–13 % |
| 2014 | 29–32 | 3,05–3,25 (C) | 31–34 % |
| 2013 | 18–22 | 3,58–3,83 (B) | 5–11 % |
| 2012 | 31–32 | 3,53–3,61 (B) | 0 % |
| 2011 | 17–20 | 2,94–3,18 (C) | 5–11 % |
| 2010 | 34 | 3,17 (C) | 12 % |
| 2009 | 17–24 | 3,14–3,77 (C–B) | 29–41 % |
| 2008 | 33 | 3,32 (C) | 15 % |
| 2007 | 57–60 | 3,53–3,65 (B) | 15–16 % |
| 2006 | 41–42 | 3,94–4,00 (B) | 19–20 % |
| 2005 | 44 | 3,95 (B) | 11 % |
| 2004 | 6–8 | 3,33–3,67 (C–B) | 50–67 % |
Ofte stilte spørsmål om TMA4150
Hva er snittkarakteren i TMA4150 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 3,18–3,25, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 1 063–1 112 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2004–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i TMA4150?
19–20 % av kandidatene har strøket i TMA4150 ved NTNU i perioden 2004–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvor mange studiepoeng gir TMA4150?
TMA4150 Algebra gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Er TMA4150 vanskelig?
Studenter som har tatt emnet (7 svar) vurderer vanskeligheten som «Vanskelig» og arbeidsmengden som «Lite arbeidsomt», og 19–20 % stryker.
Hvem tar TMA4150?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører TMA4150?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i TMA4150?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere TMA-emner ved NTNU
Emner studentene på TMA4150 også tar
Fra Fysikk og matematikk - master: studentene der tar både TMA4150 og disse.
- TFY4163 Bølgefysikk og fluidmekanikk 1 154 kandidater
- TFY4215 Innføring i kvantefysikk 2 860 kandidater
- FY1003 Elektrisitet og magnetisme 2 353 kandidater
- TMA4320 Introduksjon til vitenskapelige beregninger 1 396 kandidater
- TFY4165 Termisk fysikk 2 772 kandidater
- TFY4195 Optikk 2 075 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2004–2025 har 1 178–1 227 kandidater tatt TMA4150 (Algebra) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,18–3,25 (C), og 35–37 % ender på A eller B. 19–20 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2004–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 19–20 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

