Hopp til innhold

TMMT4001-A: Bærekraftig matproduksjon

Snitt (beståtte)
3,54–3,60B
Stryk
0,4–0,7 %
Kandidater
271–282
År
2016–2025

Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2016–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.

H2025

snitt 3,39–3,48 blant beståtte

3,17–3,36 med stryk

28–30 kandidater

5
A17–18
8
B27–29
10
C33–36
3
D10–11
1–2
E3–7
1–2
F3–7
H2016H2025

Snitt per termin (beståtte)

BCDH2016: 3,82–3,92H2017: 3,41–3,59H2018: 3,30–3,50H2019: 3,32–3,40H2020: 3,07–3,14H2021: 3,91H2022: 3,18H2023: 3,85–3,97H2024: 3,97H2025: 3,39–3,48H2016H2018H2021H2023H20253,39–3,48

Stryk per termin

25 %12.5 %H2016: 0 %H2017: 0 %H2018: 0 %H2019: 0 %H2020: 0 %H2021: 0 %H2022: 0 %H2023: 0 %H2024: 0 %H2025: 3–7 %H2016H2018H2021H2023H20253–7 %
17–19
A48–52
39–41
B110
25–26
C69–70
13–14
D37–39
2–3
E6–9
0–1
F1–2

Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.

Snitt blant beståtte
3,54–3,60
Snitt med stryk
3,51–3,59
Strykprosent
0,4–0,7 %
Med bokstavkarakter
271–282

Kvinner og menn

GruppeKandidaterAndelSnittStryk
Kvinner15471 %3,650,0 %
Menn6429 %3,890,0 %

Av 218 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 83 % av alle.

Hva disse tallene ikke sier

De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.

HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.

Tallene er summert over hele historikken, 2016–2025.

År for år

10 år
ÅrKandidaterSnitt (beståtte)Stryk
202528–303,39–3,48 (C)3–7 %
2024373,97 (B)0 %
202339–413,85–3,97 (B)0 %
2022503,18 (C)0 %
2021343,91 (B)0 %
202028–293,07–3,14 (C)0 %
201919–203,32–3,40 (C)0 %
20189–113,30–3,50 (C–B)0 %
201716–183,41–3,59 (C–B)0 %
201611–123,82–3,92 (B)0 %

Ofte stilte spørsmål om TMMT4001-A

Hva er snittkarakteren i TMMT4001-A ved NTNU?

Snittet blant beståtte er 3,54–3,60, som tilsvarer bokstavkarakteren B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 271–282 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2016–2025, rapportert til HK-dir (DBH).

Hvor mange stryker i TMMT4001-A?

0,4–0,7 % av kandidatene har strøket i TMMT4001-A ved NTNU i perioden 2016–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.

Hvilken karakter er vanligst i TMMT4001-A?

Den vanligste karakteren i TMMT4001-A er B (39–41 % av kandidatene), og 57–59 % ender på A eller B.

Hvor mange studiepoeng gir TMMT4001-A?

TMMT4001-A Bærekraftig matproduksjon gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.

Hva ligger du an til i TMMT4001-A?

Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.

Legg i semesteret mitt

Flere TMMT-emner ved NTNU

Emner studentene på TMMT4001-A også tar

Kort oppsummert

I perioden 2016–2025 har 271–282 kandidater tatt TMMT4001-A (Bærekraftig matproduksjon) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,54–3,60 (B), den vanligste karakteren er B, og 57–59 % ender på A eller B. 0,4–0,7 % av kandidatene stryker.

Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2016–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.

Hvorfor tallene kan være litt lave

HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.

Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.

Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 0,4–0,7 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.

Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.