Hopp til innhold

TTK4175: Instrumenteringssystemer og sikkerhet

Snitt (beståtte)
3,13–3,20C
Stryk
7–8,7 %
Kandidater
568–598
År
2005–2025

Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2005–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.

Vanskelighet: VanskeligArbeidsmengde: Arbeidsomt2 vurderinger fra studenter · emnr.no ↗

V2025

snitt 3,62 blant beståtte

3,62 med stryk

26 kandidater

4
A15 %
12
B46 %
6
C23 %
4
D15 %
0
E0 %
0
F0 %
V2005V2025

Snitt per termin (beståtte)

BCDV2005: 2,93–3,00V2006: 3,65–3,80V2007: 3,00–3,14V2008: 2,94–3,24V2009: 2,89–3,11V2010: 3,00V2011: 3,13–3,24V2012: 3,00V2013: 3,13–3,24V2014: 2,52–2,64V2015: 3,00V2016: 3,03V2017: 3,21V2018: 3,05–3,16V2019: 3,03–3,16V2021: 3,13–3,23V2022: 3,45V2023: 3,55V2024: 3,71–3,85V2025: 3,62V2005V2010V2015V2019V20253,62

Stryk per termin

100 %50 %V2005: 3–6 %V2006: 0 %V2007: 3–7 %V2008: 14–16 %So2008: 100 %V2009: 5–10 %V2010: 7–13 %V2011: 0 %V2012: 0 %V2013: 6–11 %V2014: 12 %H2014: 100 %V2015: 13 %H2015: 100 %V2016: 3–5 %V2017: 7 %V2018: 3–5 %V2019: 0 %V2020: 15 %V2021: 0 %V2022: 3–6 %V2023: 9 %V2024: 7–13 %V2025: 0 %V2005V2010V2015V2019V20250 %
7–9
A37–48
28–30
B162
31–33
C181
19–20
D108–112
4–5
E22–28
7–8
F38–47

Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.

Snitt blant beståtte
3,13–3,20
Snitt med stryk
2,87–2,99
Strykprosent
7–8,7 %
Med bokstavkarakter
548–578

20 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.

År for år

21 år
ÅrKandidaterSnitt (beståtte)Stryk
2025263,62 (B)0 %
202414–163,71–3,85 (B)7–13 %
2023343,55 (B)9 %
202230–313,45 (C)3–6 %
202129–313,13–3,23 (C)0 %
202020–15 %
201931–333,03–3,16 (C)0 %
201838–413,05–3,16 (C)3–5 %
2017423,21 (C)7 %
201640–413,03 (C)3–5 %
2015443,00 (C)20 %
201440–422,52–2,64 (C)19–20 %
201317–193,13–3,24 (C)6–11 %
2012143,00 (C)0 %
201116–173,13–3,24 (C)0 %
201014–153,00 (C)7–13 %
200919–222,89–3,11 (C)5–10 %
200822–252,94–3,24 (C)24–27 %
200728–313,00–3,14 (C)3–7 %
200619–213,65–3,80 (B)0 %
200531–332,93–3,00 (C)3–6 %

Ofte stilte spørsmål om TTK4175

Hva er snittkarakteren i TTK4175 ved NTNU?

Snittet blant beståtte er 3,13–3,20, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 548–578 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2005–2025, rapportert til HK-dir (DBH).

Hvor mange stryker i TTK4175?

7–8,7 % av kandidatene har strøket i TTK4175 ved NTNU i perioden 2005–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.

Hvilken karakter er vanligst i TTK4175?

Den vanligste karakteren i TTK4175 er C (31–33 % av kandidatene), og 35–38 % ender på A eller B.

Hvor mange studiepoeng gir TTK4175?

TTK4175 Instrumenteringssystemer og sikkerhet gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.

Er TTK4175 vanskelig?

Studenter som har tatt emnet (2 svar) vurderer vanskeligheten som «Vanskelig» og arbeidsmengden som «Arbeidsomt», og 7–8,7 % stryker.

Hvem tar TTK4175?

Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.

Hvor fører TTK4175?

Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.

Hva ligger du an til i TTK4175?

Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.

Legg i semesteret mitt

Flere TTK-emner ved NTNU

Emner studentene på TTK4175 også tar

Fra Kybernetikk og robotikk - master (5-årig): studentene der tar både TTK4175 og disse.

Kort oppsummert

I perioden 2005–2025 har 568–598 kandidater tatt TTK4175 (Instrumenteringssystemer og sikkerhet) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,13–3,20 (C), den vanligste karakteren er C, og 35–38 % ender på A eller B. 7–8,7 % av kandidatene stryker.

Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2005–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.

Hvorfor tallene kan være litt lave

HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.

Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.

Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 7–8,7 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.

Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.