- Snitt (beståtte)
- 3,34–3,36C
- Stryk
- 1,5–2,1 %
- Kandidater
- 474–482
- År
- 2018–2024
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2018–2024. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2024
snitt 3,41 blant beståtte
3,23 med stryk
74 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,34–3,36
- Snitt med stryk
- 3,27–3,31
- Strykprosent
- 1,5–2,1 %
- Med bokstavkarakter
- 474–482
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 357 | 81 % | 3,40 | 0,8 % |
| Menn | 83 | 19 % | 3,28 | 0,0 % |
Av 440 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 94 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2018–2024.
År for år
7 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2024 | 74 | 3,41 (C) | 5 % |
| 2023 | 74–76 | 3,49–3,51 (C–B) | 1–3 % |
| 2022 | 63–65 | 3,38–3,42 (C) | 2–3 % |
| 2021 | 68–69 | 3,20–3,24 (C) | 0 % |
| 2020 | 71–72 | 3,13–3,15 (C) | 0 % |
| 2019 | 59 | 3,47 (C) | 0 % |
| 2018 | 65–67 | 3,28–3,31 (C) | 2–3 % |
Ofte stilte spørsmål om JB1400
Hva er snittkarakteren i JB1400 ved OsloMet?
Snittet blant beståtte er 3,34–3,36, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 474–482 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2018–2024, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i JB1400?
1,5–2,1 % av kandidatene har strøket i JB1400 ved OsloMet i perioden 2018–2024. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i JB1400?
Den vanligste karakteren i JB1400 er C (45 % av kandidatene), og 41–42 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir JB1400?
JB1400 Flermedial nyhetsjournalistikk 2 gir 20,0 studiepoeng ved OsloMet – storbyuniversitetet.
Hvem tar JB1400?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører JB1400?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i JB1400?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere JB-emner ved OsloMet
- JB1200 Innføring i journalistikk
- JB1300 Flermedial nyhetsjournalistikk 1
- JB1500 Menneskerettigheter, ytrings- og pressefrihet
- JB2100 Undersøkende journalistikk
- JB2900 Fordypningsoppgave
- JB2000 Featurejournalistikk
- JBPRAKSIS Redaksjonspraksis
- JB3200 Journalist i en globalisert verden
- JB3100 Frilansjournalistikk
- JB1610 Journalistisk håndverk
Emner studentene på JB1400 også tar
Fra Bachelorstudium i journalistikk: studentene der tar både JB1400 og disse.
- JB1620 Nyhetsjournalisten i arbeid - intern praksis 187 kandidater
- JB1600 Medieretorikk 181 kandidater
- JB1650 Lokale journalister i en global verden 80 kandidater
- JB1630 Medier, makt og samfunn 78 kandidater
- JB1640 Journalistrollen 78 kandidater
- JB2210 Redaksjonspraksis 77 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2018–2024 har 474–482 kandidater tatt JB1400 (Flermedial nyhetsjournalistikk 2) ved OsloMet – storbyuniversitetet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,34–3,36 (C), den vanligste karakteren er C, og 41–42 % ender på A eller B. 1,5–2,1 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2018–2024, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 1,5–2,1 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

