- Snitt (beståtte)
- 3,92–3,93B
- Stryk
- 1,7–2,3 %
- Kandidater
- 741–750
- År
- 2018–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2018–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 3,71–3,78 blant beståtte
3,47–3,64 med stryk
28–30 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,92–3,93
- Snitt med stryk
- 3,83–3,87
- Strykprosent
- 1,7–2,3 %
- Med bokstavkarakter
- 741–750
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 556 | 79 % | 4,01 | 0,5 % |
| Menn | 148 | 21 % | 3,89 | 0,0 % |
Av 704 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 96 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2018–2025.
År for år
8 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 28–30 | 3,71–3,78 (B) | 3–7 % |
| 2024 | 46–48 | 3,70–3,76 (B) | 2–4 % |
| 2023 | 58–59 | 3,86 (B) | 2–3 % |
| 2022 | 64–65 | 3,89–3,94 (B) | 0 % |
| 2021 | 129–131 | 3,99 (B) | 1–2 % |
| 2020 | 141 | 3,94 (B) | 4 % |
| 2019 | 144 | 3,86 (B) | 3 % |
| 2018 | 131 | 4,05–4,08 (B) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om K1MB6100
Hva er snittkarakteren i K1MB6100 ved OsloMet?
Snittet blant beståtte er 3,92–3,93, som tilsvarer bokstavkarakteren B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 741–750 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2018–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i K1MB6100?
1,7–2,3 % av kandidatene har strøket i K1MB6100 ved OsloMet i perioden 2018–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i K1MB6100?
Den vanligste karakteren i K1MB6100 er B (37–38 % av kandidatene), og 67–68 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir K1MB6100?
K1MB6100 Matematikk 1 for trinn 1-7, emne 1 gir 15,0 studiepoeng ved OsloMet – storbyuniversitetet.
Hva ligger du an til i K1MB6100?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere K-emner ved OsloMet
- K1MB6200 Matematikk 1 for trinn 1-7, emne 2
- KJM1400 Organisk kjemi
- KJPE1300 Generell kjemi
- KJM1500 Fysikalsk kjemi
- KJTS2100 Kjemiteknikk
- KJM2300 Analytisk kjemi I
- KJM2400 Biokjemi
- KFKNU16200 Norsk 1 for trinn 5-10, emne 2
- KFKMU16200 Emne 2 - Tall, algebra, funksjoner, geometri, statistikk og sannsynlighet
- KFKMU16100 Emne 1 - Tall og algebra
Mest tatte emner ved Institutt for grunnskole- og faglærerutdanning
- MGVM4100 Vitenskapsteori og metode 2 753 kandidater
- M1GNO1100 Norsk 1, emne 1 1 860 kandidater
- M1GMT1100 Matematikk 1, emne 1 1 689 kandidater
- M1GMT1200 Matematikk 1, emne 2 1 640 kandidater
- M1GPE1100 Pedagogikk og elevkunnskap 1, emne 1 1 552 kandidater
- M1GNO1200 Norsk 1, emne 2 1 513 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2018–2025 har 741–750 kandidater tatt K1MB6100 (Matematikk 1 for trinn 1-7, emne 1) ved OsloMet – storbyuniversitetet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,92–3,93 (B), den vanligste karakteren er B, og 67–68 % ender på A eller B. 1,7–2,3 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2018–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 1,7–2,3 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

