- Snitt (beståtte)
- 3,54–3,60B
- Stryk
- 6,9–8 %
- Kandidater
- 309–323
- År
- 2019–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2019–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 3,13–3,22 blant beståtte
3,13–3,22 med stryk
23–24 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,54–3,60
- Snitt med stryk
- 3,27–3,35
- Strykprosent
- 6,9–8 %
- Med bokstavkarakter
- 309–323
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 226 | 86 % | 3,79 | 3,1 % |
| Menn | 36 | 14 % | 3,43 | 16,7 % |
Av 262 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 88 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2019–2025.
År for år
7 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 23–24 | 3,13–3,22 (C) | 0 % |
| 2024 | 40–41 | 3,57–3,65 (B) | 15 % |
| 2023 | 51–53 | 3,62–3,71 (B) | 6 % |
| 2022 | 41 | 3,61 (B) | 7 % |
| 2021 | 49–54 | 3,63–3,77 (B) | 2–4 % |
| 2020 | 67–71 | 3,36–3,38 (C) | 3–6 % |
| 2019 | 38–39 | 3,84–3,90 (B) | 18 % |
Ofte stilte spørsmål om M1GMT3100
Hva er snittkarakteren i M1GMT3100 ved OsloMet?
Snittet blant beståtte er 3,54–3,60, som tilsvarer bokstavkarakteren B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 309–323 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2019–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i M1GMT3100?
6,9–8 % av kandidatene har strøket i M1GMT3100 ved OsloMet i perioden 2019–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i M1GMT3100?
Den vanligste karakteren i M1GMT3100 er B (37–39 % av kandidatene), og 51–54 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir M1GMT3100?
M1GMT3100 Matematikk 2, emne 4 gir 30,0 studiepoeng ved OsloMet – storbyuniversitetet.
Hvem tar M1GMT3100?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører M1GMT3100?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i M1GMT3100?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere M-emner ved OsloMet
- MGVM4100 Vitenskapsteori og metode
- MAVIT4050 Vitenskapsteori og forskningsmetode
- MEK2000 Matematikk 2000
- M1GNO1100 Norsk 1, emne 1
- MEK1300 Introduksjon til Python-programmering
- MEK1000 Matematikk 1000
- M1GMT1100 Matematikk 1, emne 1
- MEK2200 Statistikk og risikoanalyse
- M1GMT1200 Matematikk 1, emne 2
- M1GPE1100 Pedagogikk og elevkunnskap 1, emne 1
Emner studentene på M1GMT3100 også tar
Fra Grunnskolelærerutdanning for trinn 1-7: studentene der tar både M1GMT3100 og disse.
- M1GNO1200 Norsk 1, emne 2 1 513 kandidater
- M1GPE1200 Pedagogikk og elevkunnskap 1, emne 2 1 402 kandidater
- M1GNO2100 Norsk 1, emne 3 1 293 kandidater
- M1GPE4100 Pedagogikk og elevkunnskap 2, emne 1 772 kandidater
- M1GPE5100 Pedagogikk og elevkunnskap 2, emne 2 768 kandidater
- M1GPE2100 Pedagogikk og elevkunnskap 1, emne 3 1 274 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2019–2025 har 309–323 kandidater tatt M1GMT3100 (Matematikk 2, emne 4) ved OsloMet – storbyuniversitetet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,54–3,60 (B), den vanligste karakteren er B, og 51–54 % ender på A eller B. 6,9–8 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2019–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 6,9–8 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

