- Snitt (beståtte)
- 2,70–2,74C
- Stryk
- 19,9–20,4 %
- Kandidater
- 636–648
- År
- 2018–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2018–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 1,00 blant beståtte
0,30 med stryk
10 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 2,70–2,74
- Snitt med stryk
- 2,13–2,17
- Strykprosent
- 19,9–20,4 %
- Med bokstavkarakter
- 536–548
100 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 372 | 63 % | 2,78 | 19,6 % |
| Menn | 214 | 37 % | 2,68 | 18,7 % |
Av 586 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 93 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2018–2025.
År for år
8 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 87–88 | 2,64–2,68 (C) | 23 % |
| 2024 | 92–95 | 2,36–2,42 (D) | 28–29 % |
| 2023 | 85–87 | 2,37–2,41 (D) | 26–27 % |
| 2022 | 70–71 | 2,04 (D) | 31 % |
| 2021 | 69 | 3,43 (C) | 13 % |
| 2020 | 100 | – | 16 % |
| 2019 | 70–73 | 3,02–3,05 (C) | 11–13 % |
| 2018 | 63–65 | 2,98–3,05 (C) | 6 % |
Ofte stilte spørsmål om M5GMT1300
Hva er snittkarakteren i M5GMT1300 ved OsloMet?
Snittet blant beståtte er 2,70–2,74, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 536–548 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2018–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i M5GMT1300?
19,9–20,4 % av kandidatene har strøket i M5GMT1300 ved OsloMet i perioden 2018–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i M5GMT1300?
Den vanligste karakteren i M5GMT1300 er C (30–31 % av kandidatene), og 17–18 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir M5GMT1300?
M5GMT1300 Matematikk, emne 3 gir 15,0 studiepoeng ved OsloMet – storbyuniversitetet.
Hvem tar M5GMT1300?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører M5GMT1300?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i M5GMT1300?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere M-emner ved OsloMet
- MGVM4100 Vitenskapsteori og metode
- MAVIT4050 Vitenskapsteori og forskningsmetode
- MEK2000 Matematikk 2000
- M1GNO1100 Norsk 1, emne 1
- MEK1300 Introduksjon til Python-programmering
- MEK1000 Matematikk 1000
- M1GMT1100 Matematikk 1, emne 1
- MEK2200 Statistikk og risikoanalyse
- M1GMT1200 Matematikk 1, emne 2
- M1GPE1100 Pedagogikk og elevkunnskap 1, emne 1
Emner studentene på M5GMT1300 også tar
Fra Grunnskolelærerutdanning for trinn 5-10: studentene der tar både M5GMT1300 og disse.
- M5GPE4100 Pedagogikk og elevkunnskap 2, emne 1 735 kandidater
- M5GPE1100 Pedagogikk og elevkunnskap 1, emne 1 1 252 kandidater
- M5GPE5100 Pedagogikk og elevkunnskap 2, emne 2 729 kandidater
- M5GPE2100 Pedagogikk og elevkunnskap 1, emne 2 1 119 kandidater
- MGMO5900 Masteroppgave 1 218 kandidater
- M5GMT1100 Matematikk, emne 1 597 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2018–2025 har 636–648 kandidater tatt M5GMT1300 (Matematikk, emne 3) ved OsloMet – storbyuniversitetet. Snittkarakteren blant beståtte er 2,70–2,74 (C), den vanligste karakteren er C, og 17–18 % ender på A eller B. 19,9–20,4 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2018–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 19,9–20,4 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

