Hopp til innhold

MATS2400: Hydraulikk og maskinsystemer

Snitt (beståtte)
3,78–3,82B
Stryk
10,5–11,3 %
Kandidater
385–395
År
2018–2025

Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2018–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.

H2025

snitt 4,05 blant beståtte

4,05 med stryk

42 kandidater

10
A24 %
24
B57 %
8
C19 %
0
D0 %
0
E0 %
0
F0 %
V2018H2025

Snitt per termin (beståtte)

BCDV2018: 3,49H2018: 3,18–3,29V2019: 4,21–4,27V2021: 3,94V2022: 4,30–4,35V2023: 3,62–3,68V2024: 2,79–2,93H2025: 4,05V2018V2019V2021V2023H20254,05

Stryk per termin

50 %25 %V2018: 29 %H2018: 0 %V2019: 9 %V2020: 19 %V2021: 6 %V2022: 4–7 %V2023: 3–5 %V2024: 3–7 %H2025: 0 %V2018V2019V2021V2023H20250 %
33–34
A108–109
24–25
B79–80
19 %
C61–62
8 %
D25–26
5–6
E17–20
9–10
F28–31

Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.

Snitt blant beståtte
3,78–3,82
Snitt med stryk
3,42–3,48
Strykprosent
10,5–11,3 %
Med bokstavkarakter
318–328

67 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.

År for år

8 år
ÅrKandidaterSnitt (beståtte)Stryk
2025424,05 (B)0 %
202428–312,79–2,93 (C)3–7 %
202339–413,62–3,68 (B)3–5 %
202227–294,30–4,35 (B)4–7 %
2021523,94 (B)6 %
202067–19 %
201956–574,21–4,27 (B)9 %
201874–763,40–3,43 (C)22–23 %

Ofte stilte spørsmål om MATS2400

Hva er snittkarakteren i MATS2400 ved OsloMet?

Snittet blant beståtte er 3,78–3,82, som tilsvarer bokstavkarakteren B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 318–328 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2018–2025, rapportert til HK-dir (DBH).

Hvor mange stryker i MATS2400?

10,5–11,3 % av kandidatene har strøket i MATS2400 ved OsloMet i perioden 2018–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.

Hvilken karakter er vanligst i MATS2400?

Den vanligste karakteren i MATS2400 er A (33–34 % av kandidatene), og 57–59 % ender på A eller B.

Hvor mange studiepoeng gir MATS2400?

MATS2400 Hydraulikk og maskinsystemer gir 10,0 studiepoeng ved OsloMet – storbyuniversitetet.

Hvem tar MATS2400?

Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.

Hvor fører MATS2400?

Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.

Hva ligger du an til i MATS2400?

Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.

Legg i semesteret mitt

Flere MATS-emner ved OsloMet

Emner studentene på MATS2400 også tar

Fra Bachelorstudium i ingeniørfag - maskin: studentene der tar både MATS2400 og disse.

Kort oppsummert

I perioden 2018–2025 har 385–395 kandidater tatt MATS2400 (Hydraulikk og maskinsystemer) ved OsloMet – storbyuniversitetet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,78–3,82 (B), den vanligste karakteren er A, og 57–59 % ender på A eller B. 10,5–11,3 % av kandidatene stryker.

Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2018–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.

Hvorfor tallene kan være litt lave

HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.

Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.

Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 10,5–11,3 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.

Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.