- Snitt (beståtte)
- 3,16–3,19C
- Stryk
- 4–5,6 %
- Kandidater
- 296–305
- År
- 2018–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2018–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 3,31 blant beståtte
3,19–3,25 med stryk
53–54 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,16–3,19
- Snitt med stryk
- 2,98–3,06
- Strykprosent
- 4–5,6 %
- Med bokstavkarakter
- 296–305
Kvinner og menn
Av 254 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 88 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2018–2025.
År for år
8 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 53–54 | 3,31 (C) | 2–4 % |
| 2024 | 50–51 | 2,69 (C) | 2–4 % |
| 2023 | 45–46 | 3,28–3,33 (C) | 0 % |
| 2022 | 38–41 | 2,87–2,97 (C) | 3–5 % |
| 2021 | 37–38 | 3,53 (B) | 3–5 % |
| 2020 | 24 | 3,45 (C) | 17 % |
| 2019 | 19–21 | 3,37–3,44 (C) | 5–10 % |
| 2018 | 30 | 3,07 (C) | 10 % |
Ofte stilte spørsmål om NOR6621
Hva er snittkarakteren i NOR6621 ved OsloMet?
Snittet blant beståtte er 3,16–3,19, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 296–305 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2018–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i NOR6621?
4–5,6 % av kandidatene har strøket i NOR6621 ved OsloMet i perioden 2018–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i NOR6621?
Den vanligste karakteren i NOR6621 er C (31–32 % av kandidatene), og 37–38 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir NOR6621?
NOR6621 Skriving og tekstkultur gir 15,0 studiepoeng ved OsloMet – storbyuniversitetet.
Hva ligger du an til i NOR6621?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere NOR-emner ved OsloMet
- NORC6120 Videreutvikling av lese- og skriveferdigheiter, litteratur og litterær danning
- NORC6110 Grunnleggende lese-og skriveopplæring, språket som system og språket i bruk
- NOR6611 Lesing og læring i en tospråklig kontekst
- NORB6000 Norsk for internasjonale studenter, nivå for nybegynnere
- NORI6000 Norsk for internasjonale studenter, viderekommende nivå
- NORD6220 Norsk 2, trinn 1-7, emne 2
- NORD6210 Norsk 2, trinn 1-7, emne 1
- NORA6200 Norsk akademisk nivå
- NORY6400 Epokestudier fra 1900 til i dag
- NORA6100 Norsk nivå B2
Mest tatte emner ved Institutt for yrkesfaglærerutdanning
- PPUD6100 Videreutvikling av lærerkompetanse 686 kandidater
- PPUD6000 Læring og grunnleggende lærerkompetanse 659 kandidater
- SP16100 Kartlegging, analyse og individuelle opplæringsplaner 461 kandidater
- SP16200 Spesialpedagogiske tiltak og arbeidsmåter 448 kandidater
- SP306210 Psykososiale vansker i individ- og systemperspektiv 425 kandidater
- SP306110 Rådgivning og samarbeid 414 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2018–2025 har 296–305 kandidater tatt NOR6621 (Skriving og tekstkultur) ved OsloMet – storbyuniversitetet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,16–3,19 (C), den vanligste karakteren er C, og 37–38 % ender på A eller B. 4–5,6 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 3,31 (C) – opp fra 2,69 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2018–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 4–5,6 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

