- Snitt (beståtte)
- 3,47–3,51C–B
- Stryk
- 2,8–4,2 %
- Kandidater
- 209–216
- År
- 2018–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2018–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 3,39 blant beståtte
3,06 med stryk
31 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,47–3,51
- Snitt med stryk
- 3,32–3,41
- Strykprosent
- 2,8–4,2 %
- Med bokstavkarakter
- 209–216
År for år
8 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 31 | 3,39 (C) | 10 % |
| 2024 | 28–29 | 3,30 (C) | 4–7 % |
| 2023 | 16–17 | 3,06–3,19 (C) | 0 % |
| 2022 | 21–22 | 3,59–3,67 (B) | 0 % |
| 2021 | 39 | 3,77 (B) | 0 % |
| 2020 | 28–29 | 3,31–3,39 (C) | 0 % |
| 2019 | 25–27 | 3,60–3,67 (B) | 4–8 % |
| 2018 | 21–22 | 3,50 (B) | 5–9 % |
Ofte stilte spørsmål om UTVB2400
Hva er snittkarakteren i UTVB2400 ved OsloMet?
Snittet blant beståtte er 3,47–3,51, som tilsvarer bokstavkarakteren C–B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 209–216 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2018–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i UTVB2400?
2,8–4,2 % av kandidatene har strøket i UTVB2400 ved OsloMet i perioden 2018–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i UTVB2400?
Den vanligste karakteren i UTVB2400 er C (31–32 % av kandidatene), og 46–48 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir UTVB2400?
UTVB2400 Medier og utvikling gir 10,0 studiepoeng ved OsloMet – storbyuniversitetet.
Hvem tar UTVB2400?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hva ligger du an til i UTVB2400?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere UTVB-emner ved OsloMet
- UTVB1300 Innføring i metoder og vitenskapsteori
- UTVB1100 Introduksjon til utviklingsstudier
- UTVB1400 Feltarbeid i utviklingsstudier
- UTVB1200 Regionalkunnskap og globalhistorie
- UTVB2000 Makt og politikk
- UTVB3300 Teorier om utvikling, globalisering og sosial endring
- UTVB2100 Utvikling og migrasjon
- UTVB3002 En introduksjon til utviklingsindustrien
- UTVB3130 Nye retninger i utviklingsbistand
- UTVB2200 Utdanning og religion i utvikling
Emner studentene på UTVB2400 også tar
Fra Bachelorstudium i utviklingsstudier: studentene der tar både UTVB2400 og disse.
- UTVB3140 Midtøsten: Historie, samfunn og islam 114 kandidater
- UTVB3003 En introduksjon til utviklingsindustrien 52 kandidater
- UTVB3901 Hospitering i utviklingsindustrien - med bacheloroppgave 38 kandidater
- UTVB2210 Education and Religion in Development 36 kandidater
- UTVB2500 Veivalg for bærekraftig utvikling 26 kandidater
- UTVB3141 Midtøsten: Historie, samfunn og islam 18 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2018–2025 har 209–216 kandidater tatt UTVB2400 (Medier og utvikling) ved OsloMet – storbyuniversitetet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,47–3,51 (C–B), den vanligste karakteren er C, og 46–48 % ender på A eller B. 2,8–4,2 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 3,39 (C) – omtrent som året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2018–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 2,8–4,2 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

