- Snitt (beståtte)
- 3,47–3,48C
- Stryk
- 2,7–3,4 %
- Kandidater
- 842–854
- År
- 2015–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2015–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 3,50–3,80 blant beståtte
3,50–3,80 med stryk
4–5 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,47–3,48
- Snitt med stryk
- 3,35–3,39
- Strykprosent
- 2,7–3,4 %
- Med bokstavkarakter
- 842–854
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 355 | 47 % | 3,54 | 1,1 % |
| Menn | 401 | 53 % | 3,55 | 0,0 % |
Av 756 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 91 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2015–2025.
År for år
11 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 92–94 | 3,83–3,86 (B) | 5 % |
| 2024 | 67–68 | 3,41 (C) | 1–3 % |
| 2023 | 49–50 | 2,83 (C) | 2–4 % |
| 2022 | 71–72 | 3,21 (C) | 1–3 % |
| 2021 | 72 | 3,04 (C) | 4 % |
| 2020 | 65–66 | 3,60–3,65 (B) | 5 % |
| 2019 | 80–81 | 3,62–3,65 (B) | 4 % |
| 2018 | 89 | 3,40 (C) | 3 % |
| 2017 | 103–105 | 3,54–3,57 (B) | 1–2 % |
| 2016 | 82–84 | 3,76–3,79 (B) | 1–2 % |
| 2015 | 72–73 | 3,54 (B) | 1–3 % |
Ofte stilte spørsmål om BE-418
Hva er snittkarakteren i BE-418 ved UiA?
Snittet blant beståtte er 3,47–3,48, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 842–854 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2015–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i BE-418?
2,7–3,4 % av kandidatene har strøket i BE-418 ved UiA i perioden 2015–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i BE-418?
Den vanligste karakteren i BE-418 er B (36–37 % av kandidatene), og 49–50 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir BE-418?
BE-418 Strategisk økonomistyring gir 7,5 studiepoeng ved Universitetet i Agder.
Hva ligger du an til i BE-418?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere BE-emner ved UiA
- BE-111 Innføring i finansregnskap
- BE-110 Innføring i økonomisk styring
- BE-209 Finansregnskap og rapportering
- BE-210 Investering og finansiering
- BE-414 Business Valuation
- BE-410 Corporate Finance
- BE-107 Bedriftsøkonomi for IT-studenter
- BE-417 Management Control Systems
- BE-501 Masteroppgave i økonomi og administrasjon
- BE-316 Valuation
Emner studentene på BE-418 også tar
- ORG449 Designing Business Strategy 1 862 kandidater
- TFL400 Sustainable Capitalism 612 kandidater
- JU-407 Skatte- og avgiftsrett 591 kandidater
- RE-401 Fordypning i revisjon 454 kandidater
- RE-400 Auditing: Theory and Method 471 kandidater
- ME-423 Research Methods in Business 1 582 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2015–2025 har 842–854 kandidater tatt BE-418 (Strategisk økonomistyring) ved Universitetet i Agder. Snittkarakteren blant beståtte er 3,47–3,48 (C), den vanligste karakteren er B, og 49–50 % ender på A eller B. 2,7–3,4 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2015–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 2,7–3,4 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

