Hopp til innhold

DAT200-G: Grafisk databehandling

Snitt (beståtte)
3,22–3,25C
Stryk
18–18,6 %
Kandidater
1 155–1 180
År
2008–2025

Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2008–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.

H2025

snitt 3,29 blant beståtte

2,71 med stryk

51 kandidater

6
A12 %
10
B20 %
16
C31 %
10
D20 %
0
E0 %
9
F18 %
V2008H2025

Snitt per termin (beståtte)

BCDV2008: 2,20–2,50H2008: 3,22–3,29H2009: 3,31–3,37V2010: 2,60–2,75H2010: 2,97H2011: 3,45V2012: 2,60–2,75H2012: 3,52–3,56H2013: 3,27–3,35H2014: 3,37–3,42V2015: 2,30–2,50H2015: 3,18–3,21V2016: 2,31–2,42H2016: 2,97–3,03V2017: 2,33–2,67H2017: 3,15H2018: 2,74H2019: 3,00–3,03V2020: 2,50H2020: 3,60–3,64V2021: 2,60–2,75H2021: 3,23–3,28V2022: 2,83–3,17H2022: 3,54H2023: 3,23H2024: 3,51H2025: 3,29V2008H2012H2016V2021H20253,29

Stryk per termin

75 %37.5 %V2008: 17–33 %H2008: 23–24 %H2009: 22 %V2010: 38–43 %H2010: 18 %H2011: 15 %V2012: 0 %H2012: 10 %H2013: 16 %H2014: 27 %V2015: 8–17 %H2015: 29–30 %V2016: 35–37 %H2016: 20–21 %V2017: 50–67 %H2017: 17 %H2018: 25 %H2019: 16–17 %V2020: 33 %H2020: 14 %V2021: 17–33 %H2021: 15–16 %V2022: 0 %H2022: 10 %H2023: 7 %H2024: 9 %H2025: 18 %V2008H2012H2016V2021H202518 %
6–7
A74–76
30–31
B359–361
22 %
C257–259
20–21
D233–238
2–3
E20–31
18–19
F212–215

Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.

Snitt blant beståtte
3,22–3,25
Snitt med stryk
2,63–2,66
Strykprosent
18–18,6 %
Med bokstavkarakter
1 155–1 180

År for år

18 år
ÅrKandidaterSnitt (beståtte)Stryk
2025513,29 (C)18 %
2024453,51 (B)9 %
2023573,23 (C)7 %
202267–693,47–3,50 (C–B)9 %
202156–593,16–3,23 (C)16–18 %
202080–813,50–3,54 (B)16 %
201978–793,00–3,03 (C)16–17 %
2018612,74 (C)25 %
201772–743,10–3,12 (C)20–21 %
201667–692,81–2,88 (C)25 %
2015112–1163,07–3,11 (C)27–28 %
201468–693,37–3,42 (C)26 %
201360–623,27–3,35 (C)15 %
201273–753,46–3,52 (C–B)9–10 %
2011603,45 (C)15 %
201045–462,92–2,94 (C)22 %
200952–533,31–3,37 (C)21 %
200851–543,10–3,21 (C)23–25 %

Ofte stilte spørsmål om DAT200-G

Hva er snittkarakteren i DAT200-G ved UiA?

Snittet blant beståtte er 3,22–3,25, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 1 155–1 180 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2008–2025, rapportert til HK-dir (DBH).

Hvor mange stryker i DAT200-G?

18–18,6 % av kandidatene har strøket i DAT200-G ved UiA i perioden 2008–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.

Hvilken karakter er vanligst i DAT200-G?

Den vanligste karakteren i DAT200-G er B (30–31 % av kandidatene), og 37–38 % ender på A eller B.

Hvor mange studiepoeng gir DAT200-G?

DAT200-G Grafisk databehandling gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Agder.

Hvem tar DAT200-G?

Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.

Hvor fører DAT200-G?

Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.

Hva ligger du an til i DAT200-G?

Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.

Legg i semesteret mitt

Flere DAT-emner ved UiA

Emner studentene på DAT200-G også tar

Fra Multimedieteknologi og -design, bachelorprogram: studentene der tar både DAT200-G og disse.

Kort oppsummert

I perioden 2008–2025 har 1 155–1 180 kandidater tatt DAT200-G (Grafisk databehandling) ved Universitetet i Agder. Snittkarakteren blant beståtte er 3,22–3,25 (C), den vanligste karakteren er B, og 37–38 % ender på A eller B. 18–18,6 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 3,29 (C) – ned fra 3,51 året før.

Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2008–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.

Hvorfor tallene kan være litt lave

HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.

Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.

Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 18–18,6 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.

Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.