ERN100: Grunnleggende ernæring
- Snitt (beståtte)
- 3,12–3,14C
- Stryk
- 7,4–7,7 %
- Kandidater
- 1 339–1 354
- År
- 2008–2021
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2008–2021. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2021
snitt 3,79 blant beståtte
3,79 med stryk
47 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,12–3,14
- Snitt med stryk
- 2,88–2,90
- Strykprosent
- 7,4–7,7 %
- Med bokstavkarakter
- 1 339–1 354
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 1 090 | 87 % | 3,20 | 5,9 % |
| Menn | 160 | 13 % | 2,88 | 8,1 % |
Av 1 250 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 94 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2008–2021.
År for år
14 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2021 | 47 | 3,79 (B) | 0 % |
| 2020 | 48–49 | 4,82–4,85 (A) | 0 % |
| 2019 | 39 | 3,09 (C) | 10 % |
| 2018 | 80 | 3,33 (C) | 6 % |
| 2017 | 92–94 | 3,47–3,50 (C–B) | 9–10 % |
| 2016 | 79 | 3,11 (C) | 10 % |
| 2015 | 105–108 | 3,48–3,52 (C–B) | 6–7 % |
| 2014 | 110–114 | 2,85–2,89 (C) | 2–4 % |
| 2013 | 75 | 2,96 (C) | 5 % |
| 2012 | 121 | 2,93 (C) | 4 % |
| 2011 | 115 | 2,96–2,98 (C) | 3 % |
| 2010 | 129–131 | 2,97–2,98 (C) | 6 % |
| 2009 | 151 | 2,78–2,79 (C) | 14 % |
| 2008 | 148 | 2,74 (C) | 17–18 % |
Ofte stilte spørsmål om ERN100
Hva er snittkarakteren i ERN100 ved UiA?
Snittet blant beståtte er 3,12–3,14, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 1 339–1 354 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2008–2021, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i ERN100?
7,4–7,7 % av kandidatene har strøket i ERN100 ved UiA i perioden 2008–2021. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i ERN100?
Den vanligste karakteren i ERN100 er C (36 % av kandidatene), og 33 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir ERN100?
ERN100 Grunnleggende ernæring gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Agder.
Hvem tar ERN100?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hva ligger du an til i ERN100?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere ERN-emner ved UiA
- ERN104 Samfunnsernæring
- ERN102 Praktisk matlaging
- ERN106 Praktisk mat og kultur 2
- ERN111 Matvarekunnskap
- ERN137 Introduksjon til samfunnsrettet ernæringsarbeid
- ERN127 Mat, globalisering og bærekraft
- ERN138 Mat, næringsstoffer og kostholdsanbefalinger
- ERN112 Helseprofil og kostholdsvaner
- ERN123 Mat, helse og bærekraft i barnehagen
- ERN108 Mat og måltider i barnehagen
Emnekoden ERN100 ved andre læresteder
- Høyskolen Kristiania 130 kandidater
- Universitetet i Sørøst-Norge 39 kandidater
Emner studentene på ERN100 også tar
- ERN139 Ernæring og metabolisme 136 kandidaterTas også på Samfunnsrettet ernæring, årsstudium
- ERN136 Ernæringspolitikk 134 kandidaterTas også på Samfunnsrettet ernæring, årsstudium
- ME-200 Innføring i vitenskapelig metode og statistikk 527 kandidaterTas også på Folkehelsearbeid, bachelorprogram
- TFL120 Entreprenørskap i mat og ernæring 216 kandidaterTas også på Samfunnsrettet ernæring, årsstudium
- ERN133 Praktisk matlaging og kostholdsplanlegging 109 kandidaterTas også på Samfunnsrettet ernæring, årsstudium
- HEL100 Folkehelsearbeid - begrepsavklaring og verdigrunnlag 692 kandidaterTas også på Folkehelsearbeid, bachelorprogram
Kort oppsummert
I perioden 2008–2021 har 1 339–1 354 kandidater tatt ERN100 (Grunnleggende ernæring) ved Universitetet i Agder. Snittkarakteren blant beståtte er 3,12–3,14 (C), den vanligste karakteren er C, og 33 % ender på A eller B. 7,4–7,7 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2008–2021, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 7,4–7,7 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

