FIL103: Filosofihistorie
- Snitt (beståtte)
- 3,16C
- Stryk
- 10,4 %
- Kandidater
- 1 019
- År
- 2008–2025
H2025
snitt 3,08 blant beståtte
2,85 med stryk
40 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 3,16
- Snitt med stryk
- 2,83
- Strykprosent
- 10,4 %
- Med bokstavkarakter
- 1 019
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 424 | 50 % | 3,23 | 8,3 % |
| Menn | 427 | 50 % | 3,19 | 8,2 % |
Av 851 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 83 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2008–2025.
År for år
18 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 40 | 3,08 (C) | 8 % |
| 2024 | 34 | 3,06 (C) | 0 % |
| 2023 | 46 | 3,19 (C) | 9 % |
| 2022 | 42 | 3,26 (C) | 0 % |
| 2021 | 96 | 3,07 (C) | 4 % |
| 2020 | 101 | 3,23 (C) | 4 % |
| 2019 | 93 | 3,22 (C) | 0 % |
| 2018 | 73 | 3,10 (C) | 7 % |
| 2017 | 98 | 2,95 (C) | 21 % |
| 2016 | 90 | 3,01 (C) | 16 % |
| 2015 | 84 | 3,01 (C) | 14 % |
| 2014 | 54 | 3,00 (C) | 26 % |
| 2013 | 52 | 4,09 (B) | 12 % |
| 2012 | 60 | 3,58 (B) | 20 % |
| 2011 | 19 | 3,06 (C) | 16 % |
| 2010 | 6 | 3,00 (C) | 0 % |
| 2009 | 21 | 2,71 (C) | 19 % |
| 2008 | 10 | 2,50 (C) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om FIL103
Hva er snittkarakteren i FIL103 ved UiA?
Snittet blant beståtte er 3,16, som tilsvarer bokstavkarakteren C. Tallet er basert på 1 019 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2008–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i FIL103?
10,4 % av kandidatene har strøket i FIL103 ved UiA i perioden 2008–2025.
Hvilken karakter er vanligst i FIL103?
Den vanligste karakteren i FIL103 er C (30 % av kandidatene), og 34 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir FIL103?
FIL103 Filosofihistorie gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Agder.
Hvem tar FIL103?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører FIL103?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i FIL103?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere FIL-emner ved UiA
- FIL100 Kunnskapsteori og vitenskapsfilosofi
- FIL104 Logikk og argumentasjonslære
- FIL101 Religionsfilosofi og eksistensialisme
- FIL107 Metafysikk og bevissthetsfilosofi
- FIL200 Spillteori og filosofi
- FIL105 Eksistensialisme
- FIL201 Psykologi og filosofi
- FIL102 Etikk
- FIL908N Kunstig intelligens og menneskelig ansvar
- FIL202 Bacheloroppgave
Emnekoden FIL103 ved andre læresteder
- Universitetet i Bergen 136 kandidater
Mest tatte emner ved Institutt for religion, filosofi og historie
- EX-100 Examen philosophicum 7 746 kandidater
- HI-100 Globalhistorie – rikdom og fattigdom i verdenshistorien 3 784 kandidater
- EX-102 Examen facultatum humanioravariant 2 603 kandidater
- HI-110 Introduksjon til europeisk og norsk historie i middelalder og tidlig-moderne tid 2 477 kandidater
- HI-116 Krig, konflikt og fredspolitikk siden 1900 2 220 kandidater
- HI-113 Norge og Europa fra den franske revolusjon til første verdenskrig 2 159 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2008–2025 har 1 019 kandidater tatt FIL103 (Filosofihistorie) ved Universitetet i Agder. Snittkarakteren blant beståtte er 3,16 (C), den vanligste karakteren er C, og 34 % ender på A eller B. 10,4 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 3,08 (C) – omtrent som året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2008–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

