HEL409: Folkehelsevitenskap og helseadferd
- Snitt (beståtte)
- 3,42–3,49C
- Stryk
- 0,8–1,7 %
- Kandidater
- 120–126
- År
- 2011–2015
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2011–2015. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2015
snitt 3,57 blant beståtte
3,57 med stryk
21 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,42–3,49
- Snitt med stryk
- 3,36–3,46
- Strykprosent
- 0,8–1,7 %
- Med bokstavkarakter
- 120–126
Kvinner og menn
Av 107 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 93 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2011–2015.
År for år
5 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2015 | 21 | 3,57 (B) | 0 % |
| 2014 | 19–21 | 2,85–3,05 (C) | 0 % |
| 2013 | 23–24 | 3,54–3,61 (B) | 0 % |
| 2012 | 23–24 | 3,54–3,61 (B) | 0 % |
| 2011 | 34–36 | 3,48–3,53 (C–B) | 3–6 % |
Ofte stilte spørsmål om HEL409
Hva er snittkarakteren i HEL409 ved UiA?
Snittet blant beståtte er 3,42–3,49, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 120–126 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2011–2015, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i HEL409?
0,8–1,7 % av kandidatene har strøket i HEL409 ved UiA i perioden 2011–2015. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i HEL409?
Den vanligste karakteren i HEL409 er C (40–43 % av kandidatene), og 45–48 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir HEL409?
HEL409 Folkehelsevitenskap og helseadferd gir 15,0 studiepoeng ved Universitetet i Agder.
Hva ligger du an til i HEL409?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere HEL-emner ved UiA
- HEL102 Folkehelseutfordringer
- HEL100 Folkehelsearbeid - begrepsavklaring og verdigrunnlag
- HEL103 Folkehelserettet planleggings- og prosjektarbeid
- HEL904 Cannabisbruk og konsekvenser - forebygging og behandling
- HEL203 Folkehelsearbeid i praksis
- HEL104 Helsekommunikasjon
- HEL424 Strukturelle betingelser for det systematiske folkehelsearbeidet
- HEL206 Levevaner og helseatferd på individ-, gruppe- og befolkningsnivå
- HEL207 Bacheloroppgave i folkehelsearbeid
- HEL425 Samfunnsernæring, fysisk aktivitet, psykisk helse og rus i et folkehelseperspektiv
Mest tatte emner ved Institutt for folkehelse, idrett og ernæring
- IDR101 Biologiske emner I 693 kandidater
- IDR106 Fysisk fostring 637 kandidater
- ERN106 Praktisk mat og kultur 2 410 kandidater
- IDR117 Treningsveileder 319 kandidater
- ERN112 Helseprofil og kostholdsvaner 200 kandidater
- IDR118 Personlig Trener 176 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2011–2015 har 120–126 kandidater tatt HEL409 (Folkehelsevitenskap og helseadferd) ved Universitetet i Agder. Snittkarakteren blant beståtte er 3,42–3,49 (C), den vanligste karakteren er C, og 45–48 % ender på A eller B. 0,8–1,7 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2011–2015, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 0,8–1,7 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

