IDR116: Treningsfaglig basisemne med fokus på hverdagsaktivitet
- Snitt (beståtte)
- 3,32C
- Stryk
- 4,8 %
- Kandidater
- 799
- År
- 2008–2025
V2025
snitt 3,00 blant beståtte
2,78 med stryk
40 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 3,32
- Snitt med stryk
- 3,17
- Strykprosent
- 4,8 %
- Med bokstavkarakter
- 799
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 629 | 86 % | 3,40 | 4,1 % |
| Menn | 103 | 14 % | 3,15 | 2,9 % |
Av 732 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 91 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2008–2025.
År for år
18 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 40 | 3,00 (C) | 8 % |
| 2024 | 32 | 3,75 (B) | 13 % |
| 2023 | 52 | 4,10 (B) | 0 % |
| 2022 | 28 | 4,21 (B) | 0 % |
| 2021 | 31 | 4,06 (B) | 0 % |
| 2020 | 22 | 4,00 (B) | 0 % |
| 2019 | 52 | 3,40 (C) | 0 % |
| 2018 | 69 | 3,90 (B) | 0 % |
| 2017 | 47 | 3,47 (C) | 0 % |
| 2016 | 60 | 3,13 (C) | 0 % |
| 2015 | 55 | 2,88 (C) | 5 % |
| 2014 | 57 | 3,04 (C) | 16 % |
| 2013 | 41 | 3,17 (C) | 0 % |
| 2012 | 52 | 2,52 (C) | 0 % |
| 2011 | 44 | 2,75 (C) | 18 % |
| 2010 | 44 | 2,87 (C) | 11 % |
| 2009 | 41 | 2,80 (C) | 15 % |
| 2008 | 32 | 3,28 (C) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om IDR116
Hva er snittkarakteren i IDR116 ved UiA?
Snittet blant beståtte er 3,32, som tilsvarer bokstavkarakteren C. Tallet er basert på 799 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2008–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i IDR116?
4,8 % av kandidatene har strøket i IDR116 ved UiA i perioden 2008–2025.
Hvilken karakter er vanligst i IDR116?
Den vanligste karakteren i IDR116 er B (33 % av kandidatene), og 44 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir IDR116?
IDR116 Treningsfaglig basisemne med fokus på hverdagsaktivitet gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Agder.
Hvem tar IDR116?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hva ligger du an til i IDR116?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere IDR-emner ved UiA
- IDR104 Anatomi og bevegelseslære
- IDR100 Norsk idrett fra et idrettspsykologisk perspektiv
- IDR110 Trenings- og aktivitetslære
- IDR138 Treningsfysiologi
- IDR101 Biologiske emner I
- IDR103 Barn og unge, bevegelse og utvikling
- IDR139 Motorisk utvikling og læring
- IDR106 Fysisk fostring
- IDR141 Trenings- og aktivitetslære 1
- IDR142 Trenings- og aktivitetslære 2
Emnekoden IDR116 ved andre læresteder
- Universitetet i Stavanger 324 kandidater
Emner studentene på IDR116 også tar
- HEL100 Folkehelsearbeid - begrepsavklaring og verdigrunnlag 692 kandidater
- HEL102 Folkehelseutfordringer 735 kandidater
- HEL104 Helsekommunikasjon 289 kandidater
- HEL103 Folkehelserettet planleggings- og prosjektarbeid 637 kandidater
- ERN137 Introduksjon til samfunnsrettet ernæringsarbeid 332 kandidater
- HEL206 Levevaner og helseatferd på individ-, gruppe- og befolkningsnivå 194 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2008–2025 har 799 kandidater tatt IDR116 (Treningsfaglig basisemne med fokus på hverdagsaktivitet) ved Universitetet i Agder. Snittkarakteren blant beståtte er 3,32 (C), den vanligste karakteren er B, og 44 % ender på A eller B. 4,8 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 3,00 (C) – ned fra 3,75 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2008–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

