Hopp til innhold

IS-309: Videregående databasesystemer

Snitt (beståtte)
4,10–4,12B
Stryk
3,1–4,1 %
Kandidater
408–417
År
2016–2025

Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2016–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.

V2025

snitt 3,90–3,93 blant beståtte

3,90–3,93 med stryk

29–30 kandidater

1–2
A3–7
24
B80–83
4
C13–14
0
D0 %
0
E0 %
0
F0 %
V2016V2025

Snitt per termin (beståtte)

BCDV2016: 3,69V2017: 4,31–4,37V2018: 3,87–3,91V2019: 4,11H2019: 4,00V2020: 4,17–4,22V2021: 4,10–4,13V2022: 4,42V2024: 4,09V2025: 3,90–3,93V2016V2018V2020V2022V20253,90–3,93

Stryk per termin

25 %12.5 %V2016: 9 %V2017: 3–5 %V2018: 2–4 %V2019: 5 %H2019: 0 %V2020: 2–5 %V2021: 2–4 %V2022: 5 %V2024: 0 %V2025: 0 %V2016V2018V2020V2022V20250 %
31 %
A127–128
47–48
B197
15 %
C61–62
2–3
D10–13
0 %
E0
3–4
F13–17

Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.

Snitt blant beståtte
4,10–4,12
Snitt med stryk
3,93–3,99
Strykprosent
3,1–4,1 %
Med bokstavkarakter
408–417

År for år

9 år
ÅrKandidaterSnitt (beståtte)Stryk
202529–303,90–3,93 (B)0 %
2024344,09 (B)0 %
2022604,42 (B)5 %
202149–514,10–4,13 (B)2–4 %
202042–444,17–4,22 (B)2–5 %
2019694,11 (B)4 %
201854–563,87–3,91 (B)2–4 %
201739–414,31–4,37 (B)3–5 %
2016323,69 (B)9 %

Ofte stilte spørsmål om IS-309

Hva er snittkarakteren i IS-309 ved UiA?

Snittet blant beståtte er 4,10–4,12, som tilsvarer bokstavkarakteren B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 408–417 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2016–2025, rapportert til HK-dir (DBH).

Hvor mange stryker i IS-309?

3,1–4,1 % av kandidatene har strøket i IS-309 ved UiA i perioden 2016–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.

Hvilken karakter er vanligst i IS-309?

Den vanligste karakteren i IS-309 er B (47–48 % av kandidatene), og 78–79 % ender på A eller B.

Hvor mange studiepoeng gir IS-309?

IS-309 Videregående databasesystemer gir 7,5 studiepoeng ved Universitetet i Agder.

Hvem tar IS-309?

Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.

Hvor fører IS-309?

Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.

Hva ligger du an til i IS-309?

Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.

Legg i semesteret mitt

Flere IS-emner ved UiA

Emner studentene på IS-309 også tar

Fra IT og informasjonssystemer, bachelorprogram: studentene der tar både IS-309 og disse.

Kort oppsummert

I perioden 2016–2025 har 408–417 kandidater tatt IS-309 (Videregående databasesystemer) ved Universitetet i Agder. Snittkarakteren blant beståtte er 4,10–4,12 (B), den vanligste karakteren er B, og 78–79 % ender på A eller B. 3,1–4,1 % av kandidatene stryker.

Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2016–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.

Hvorfor tallene kan være litt lave

HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.

Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.

Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 3,1–4,1 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.

Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.