Hopp til innhold

ME-108-G: Samfunnsvitenskaplig metode

Snitt (beståtte)
3,03–3,05C
Stryk
2,1–2,9 %
Kandidater
239–244
År
2014–2020

Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2014–2020. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.

V2020

3 kandidater

3
Bestått100 %
0
Ikke bestått0 %
V2014V2020

Snitt per termin (beståtte)

BCDV2014: 3,32–3,38V2015: 3,32V2016: 2,86–2,91V2017: 3,02–3,07V2018: 3,14V2019: 2,44V2014V2016V2017V2019V2020

Stryk per termin

25 %12.5 %V2014: 3–7 %V2015: 0 %V2016: 6–7 %V2017: 0 %V2018: 0 %V2019: 3–6 %V2020: 0 %V2014V2016V2017V2019V20200 %
5–6
A13–14
23–24
B56
41–42
C100
22 %
D52
4–5
E10–12
2–3
F5–7

Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.

Snitt blant beståtte
3,03–3,05
Snitt med stryk
2,94–2,99
Strykprosent
2,1–2,9 %
Med bokstavkarakter
236–241

3 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.

Kvinner og menn

GruppeKandidaterAndelSnittStryk
Kvinner12465 %3,100,0 %
Menn6635 %2,920,0 %

Av 190 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 81 % av alle.

Hva disse tallene ikke sier

De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.

HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.

Tallene er summert over hele historikken, 2014–2020.

År for år

7 år
ÅrKandidaterSnitt (beståtte)Stryk
20203–0 %
201933–342,44 (D)3–6 %
2018363,14 (C)0 %
201745–463,02–3,07 (C)0 %
201646–472,86–2,91 (C)6–7 %
2015473,32 (C)0 %
201429–313,32–3,38 (C)3–7 %

Ofte stilte spørsmål om ME-108-G

Hva er snittkarakteren i ME-108-G ved UiA?

Snittet blant beståtte er 3,03–3,05, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 236–241 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2014–2020, rapportert til HK-dir (DBH).

Hvor mange stryker i ME-108-G?

2,1–2,9 % av kandidatene har strøket i ME-108-G ved UiA i perioden 2014–2020. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.

Hvilken karakter er vanligst i ME-108-G?

Den vanligste karakteren i ME-108-G er C (41–42 % av kandidatene), og 29–30 % ender på A eller B.

Hvor mange studiepoeng gir ME-108-G?

ME-108-G Samfunnsvitenskaplig metode gir 7,5 studiepoeng ved Universitetet i Agder.

Hva ligger du an til i ME-108-G?

Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.

Legg i semesteret mitt

Flere ME-emner ved UiA

Mest tatte emner ved Institutt for arbeidsliv og innovasjon

Kort oppsummert

I perioden 2014–2020 har 239–244 kandidater tatt ME-108-G (Samfunnsvitenskaplig metode) ved Universitetet i Agder. Snittkarakteren blant beståtte er 3,03–3,05 (C), den vanligste karakteren er C, og 29–30 % ender på A eller B. 2,1–2,9 % av kandidatene stryker. I 2019 endte snittet på 2,44 (D) – ned fra 3,14 året før.

Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2014–2020, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.

Hvorfor tallene kan være litt lave

HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.

Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.

Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 2,1–2,9 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.

Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.