- Snitt (beståtte)
- 2,88–2,95C
- Stryk
- 3,4–4,9 %
- Kandidater
- 423–446
- År
- 2013–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2013–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 2,84 blant beståtte
2,62 med stryk
53 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 2,88–2,95
- Snitt med stryk
- 2,74–2,85
- Strykprosent
- 3,4–4,9 %
- Med bokstavkarakter
- 423–446
Kvinner og menn
Av 361 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 90 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2013–2025.
År for år
13 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 53 | 2,84 (C) | 8 % |
| 2024 | 49 | 2,73 (C) | 10 % |
| 2023 | 44–46 | 2,44–2,50 (D–C) | 2–4 % |
| 2022 | 41–43 | 2,83–2,88 (C) | 2–5 % |
| 2021 | 45–46 | 2,96–3,00 (C) | 0 % |
| 2020 | 55–57 | 2,85–2,89 (C) | 2–4 % |
| 2019 | 41–43 | 3,29–3,38 (C) | 0 % |
| 2018 | 16–17 | 3,07 (C) | 6–12 % |
| 2017 | 10–14 | 2,75–3,25 (C) | 0 % |
| 2016 | 15–18 | 2,80–3,00 (C) | 6–13 % |
| 2015 | 14–17 | 3,33–3,54 (C–B) | 6–13 % |
| 2014 | 20–21 | 3,15–3,24 (C) | 0 % |
| 2013 | 20–22 | 2,86–3,05 (C) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om PED519
Hva er snittkarakteren i PED519 ved UiA?
Snittet blant beståtte er 2,88–2,95, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 423–446 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2013–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i PED519?
3,4–4,9 % av kandidatene har strøket i PED519 ved UiA i perioden 2013–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i PED519?
Den vanligste karakteren i PED519 er C (36–38 % av kandidatene), og 27–29 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir PED519?
PED519 Vitenskapsteori og forskningsmetoder gir 15,0 studiepoeng ved Universitetet i Agder.
Hva ligger du an til i PED519?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere PED-emner ved UiA
- PED128 Læring og opplæring
- PED148 Individ og samfunn
- PED116 Generell pedagogikk
- PED149 Kommunikasjon og gruppeprosesser
- PED150 Kunnskap og kompetanse i en globalisert verden
- PED156 Lærerens tilrettelegging for elevenes læring og utvikling i et mangfoldig klasserom
- PED326 Bacheloroppgave
- PED157 Lærerens tilrettelegging for elevenes læring og utvikling i et mangfoldig klasserom
- PED122 Barnehagen - barn og førskolelærerrollen
- PED219 Førskolelæreren som leder og barnehagen i endring og utvikling
Emner studentene på PED519 også tar
- PED511 Masteroppgave 203 kandidater
- PED423 Barndom, oppvekst og institusjonskulturer 205 kandidater
- PED422 Pedagogikk og utdanning i et samfunnsperspektiv 132 kandidater
- PED527 Didaktikk, danning og læring 94 kandidater
- PED425 Sosioemosjonell sårbarhet 140 kandidater
- PED424 Inkluderende spesialpedagogikk 154 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2013–2025 har 423–446 kandidater tatt PED519 (Vitenskapsteori og forskningsmetoder) ved Universitetet i Agder. Snittkarakteren blant beståtte er 2,88–2,95 (C), den vanligste karakteren er C, og 27–29 % ender på A eller B. 3,4–4,9 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 2,84 (C) – opp fra 2,73 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2013–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 3,4–4,9 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

