PS-101: Psykososiale perspektiver i arbeid med mennesker
- Snitt (beståtte)
- 3,03C
- Stryk
- 4,6 %
- Kandidater
- 1 851
- År
- 2009–2025
H2025
snitt 2,96 blant beståtte
2,81 med stryk
122 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 3,03
- Snitt med stryk
- 2,89
- Strykprosent
- 4,6 %
- Med bokstavkarakter
- 1 851
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 1 519 | 86 % | 3,06 | 3,4 % |
| Menn | 240 | 14 % | 2,95 | 5,4 % |
Av 1 759 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 95 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2009–2025.
År for år
17 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 125 | 2,98 (C) | 5 % |
| 2024 | 177 | 3,20 (C) | 5 % |
| 2023 | 126 | 3,02 (C) | 0 % |
| 2022 | 98 | 2,96 (C) | 8 % |
| 2021 | 132 | 2,70 (C) | 0 % |
| 2020 | 124 | 2,70 (C) | 0 % |
| 2019 | 107 | 2,91 (C) | 11 % |
| 2018 | 79 | 2,68 (C) | 8 % |
| 2017 | 102 | 2,90 (C) | 3 % |
| 2016 | 97 | 2,95 (C) | 11 % |
| 2015 | 111 | 2,63 (C) | 12 % |
| 2014 | 67 | 2,93 (C) | 19 % |
| 2013 | 107 | 3,50 (C) | 0 % |
| 2012 | 93 | 3,54 (B) | 0 % |
| 2011 | 102 | 3,30 (C) | 5 % |
| 2010 | 101 | 3,35 (C) | 0 % |
| 2009 | 103 | 3,19 (C) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om PS-101
Hva er snittkarakteren i PS-101 ved UiA?
Snittet blant beståtte er 3,03, som tilsvarer bokstavkarakteren C. Tallet er basert på 1 851 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2009–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i PS-101?
4,6 % av kandidatene har strøket i PS-101 ved UiA i perioden 2009–2025.
Hvilken karakter er vanligst i PS-101?
Den vanligste karakteren i PS-101 er C (34 % av kandidatene), og 33 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir PS-101?
PS-101 Psykososiale perspektiver i arbeid med mennesker gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Agder.
Hvem tar PS-101?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører PS-101?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i PS-101?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere PS-emner ved UiA
- PSY424-G Psykososial helse
- PSY407-G Psykisk helsearbeid - fenomener og kunnskapsfelt
- PSY500-G Møter med mennesker i krise
- PSY417-G Brukerorienterte arbeids- og praksisformer
- PSY419-G Organisering og samhandling i tjenestene
- PSY915-G Organisering og samhandling
- PSY908-G Psykososialt arbeid med barn og unge
- PSY905-G Kompetanse og tjenesteutvikling
- PSY418-G Psykisk helsearbeid - En introduksjon
- PSY913-G Psykisk helse hos barn og ungdom l
Emner studentene på PS-101 også tar
- SO-105 Sosialt arbeid og sosiale problemer 439 kandidater
- SO-104 Etikk, dømmekraft og profesjonsutøvelse 1 211 kandidater
- SO-202 Barnevern - sosialt arbeid med barn og familier 1 047 kandidater
- SO-300 Reflekterende praksis i sosialt arbeid 1 091 kandidater
- ME-110 Samfunnsvitenskapelig forskning og vitenskapsteori 1 546 kandidater
- SO-107 Marginalisering og inkludering 277 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2009–2025 har 1 851 kandidater tatt PS-101 (Psykososiale perspektiver i arbeid med mennesker) ved Universitetet i Agder. Snittkarakteren blant beståtte er 3,03 (C), den vanligste karakteren er C, og 33 % ender på A eller B. 4,6 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 2,98 (C) – ned fra 3,20 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2009–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

