Hopp til innhold

AORG107: EU og internasjonale organisasjoner

Snitt (beståtte)
3,12–3,13C
Stryk
5,5–5,8 %
Kandidater
1 011
År
2011–2022

Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2011–2022. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.

H2022

snitt 2,74 blant beståtte

2,67–2,71 med stryk

75–76 kandidater

5
A7 %
14
B18–19
25
C33 %
17
D22–23
13
E17 %
1–2
F1–3
H2011H2022

Snitt per termin (beståtte)

BCDH2011: 3,04H2012: 3,27H2013: 3,61–3,64H2014: 3,29–3,32H2015: 3,06H2016: 3,08H2017: 3,39H2018: 2,99H2019: 2,76–2,79H2020: 3,09H2021: 3,12H2022: 2,74H2011H2014H2017H2019H20222,74

Stryk per termin

25 %12.5 %H2011: 2–3 %H2012: 4 %H2013: 5 %H2014: 1–3 %H2015: 5 %H2016: 12 %H2017: 5 %H2018: 8 %H2019: 7 %H2020: 7 %H2021: 6 %H2022: 1–3 %H2011H2014H2017H2019H20221–3 %
11 %
A107–108
25 %
B251
32 %
C324
20 %
D202
7 %
E71–73
6 %
F56–59

Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.

Snitt blant beståtte
3,12–3,13
Snitt med stryk
2,94–2,96
Strykprosent
5,5–5,8 %
Med bokstavkarakter
1 011

Kvinner og menn

GruppeKandidaterAndelSnittStryk
Kvinner55158 %3,124,7 %
Menn39642 %3,111,8 %

Av 947 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 94 % av alle.

Hva disse tallene ikke sier

De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.

HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.

Tallene er summert over hele historikken, 2011–2022.

År for år

12 år
ÅrKandidaterSnitt (beståtte)Stryk
202275–762,74 (C)1–3 %
2021883,12 (C)6 %
2020833,09 (C)7 %
201989–902,76–2,79 (C)7 %
20181012,99 (C)8 %
20171013,39 (C)5 %
2016893,08 (C)12 %
2015933,06 (C)5 %
201475–773,29–3,32 (C)1–3 %
201382–833,61–3,64 (B)5 %
2012773,27 (C)4 %
201158–593,04 (C)2–3 %

Ofte stilte spørsmål om AORG107

Hva er snittkarakteren i AORG107 ved UiB?

Snittet blant beståtte er 3,12–3,13, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 1 011 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2011–2022, rapportert til HK-dir (DBH).

Hvor mange stryker i AORG107?

5,5–5,8 % av kandidatene har strøket i AORG107 ved UiB i perioden 2011–2022. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.

Hvilken karakter er vanligst i AORG107?

Den vanligste karakteren i AORG107 er C (32 % av kandidatene), og 35 % ender på A eller B.

Hvor mange studiepoeng gir AORG107?

AORG107 EU og internasjonale organisasjoner gir 15,0 studiepoeng ved Universitetet i Bergen.

Hvem tar AORG107?

Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.

Hva ligger du an til i AORG107?

Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.

Legg i semesteret mitt

Flere AORG-emner ved UiB

Emner studentene på AORG107 også tar

Kort oppsummert

I perioden 2011–2022 har 1 011 kandidater tatt AORG107 (EU og internasjonale organisasjoner) ved Universitetet i Bergen. Snittkarakteren blant beståtte er 3,12–3,13 (C), den vanligste karakteren er C, og 35 % ender på A eller B. 5,5–5,8 % av kandidatene stryker. I 2022 endte snittet på 2,74 (C) – ned fra 3,12 året før.

Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2011–2022, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.

Hvorfor tallene kan være litt lave

HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.

Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.

Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 5,5–5,8 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.

Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.