ARK101: Jeger- og sankersamfunn i forhistorisk tid og i skriftløse samfunn
- Snitt (beståtte)
- 2,95–3,03C
- Stryk
- 5,9–7,7 %
- Kandidater
- 371–394
- År
- 2004–2016
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2004–2016. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2016
snitt 2,67–2,82 blant beståtte
2,67–2,82 med stryk
11–12 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 2,95–3,03
- Snitt med stryk
- 2,72–2,85
- Strykprosent
- 5,9–7,7 %
- Med bokstavkarakter
- 371–394
År for år
13 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2016 | 11–12 | 2,67–2,82 (C) | 0 % |
| 2015 | 24–25 | 2,85–2,95 (C) | 16–17 % |
| 2014 | 26–28 | 2,44–2,54 (D–C) | 4–7 % |
| 2013 | 36–39 | 2,74–2,86 (C) | 26–28 % |
| 2012 | 16–17 | 2,53 (C) | 6–12 % |
| 2011 | 31–32 | 3,10–3,16 (C) | 0 % |
| 2010 | 31–33 | 2,97–3,09 (C) | 0 % |
| 2009 | 24–27 | 3,00–3,17 (C) | 4–8 % |
| 2008 | 33–34 | 3,41 (C) | 3–6 % |
| 2007 | 35–36 | 3,11–3,17 (C) | 0 % |
| 2006 | 26–28 | 3,12–3,20 (C) | 4–7 % |
| 2005 | 34–35 | 2,65–2,72 (C) | 9 % |
| 2004 | 44–48 | 3,11–3,22 (C) | 2–4 % |
Ofte stilte spørsmål om ARK101
Hva er snittkarakteren i ARK101 ved UiB?
Snittet blant beståtte er 2,95–3,03, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 371–394 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2004–2016, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i ARK101?
5,9–7,7 % av kandidatene har strøket i ARK101 ved UiB i perioden 2004–2016. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i ARK101?
Den vanligste karakteren i ARK101 er C (32–34 % av kandidatene), og 30–33 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir ARK101?
ARK101 Jeger- og sankersamfunn i forhistorisk tid og i skriftløse samfunn gir 15,0 studiepoeng ved Universitetet i Bergen.
Hva ligger du an til i ARK101?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere ARK-emner ved UiB
- ARK100 Innføring i arkeologi
- ARK103 Kulturer ved Middelhavet, i Nord-Europa og Norden i tidsrommet ca. 1000 f.Kr. - 570 e.Kr.
- ARK104 Mot en historisk arkeologi: Yngre jernalder og middelalder i Norden og ord-Europa ca. 570 e.Kr. - 1500 e.Kr.
- ARK110 Menneske, utvikling og samfunn: fra de første menneskene til slutten av bronsealderen ca. 500 f.Kr.
- ARK303 Prosjektskisse
- ARK102 Utvikling og framvekst av jordbruk, tidlig metallbruk og hierarkiske samfunn
- ARK112 Bronsealderarkeologi
- ARK120 Middelhavet, Nord-Europa og Norden fra ca. 500 f.Kr. til 1500 e.Kr.
- ARK250 Bacheloroppgave i arkeologi
- ARK305 Teori og metode
Emnekoden ARK101 ved andre læresteder
- Universitetet i Sørøst-Norge 31 kandidater
Mest tatte emner ved Institutt for arkeologi, historie, kultur- og religionsvitenskap
- HIS101 Oversikt over eldre historie til 1750 4 481 kandidater
- HIS102 Oversikt over nyere historie fra 1750 4 459 kandidater
- RELV102 Jødedom, kristendom og islam: Historiske perspektiver 1 911 kandidater
- HIM101 Oversikt over Midtøstens historie 1 752 kandidater
- RELV101 Hva er religionsvitenskap? 1 565 kandidater
- RELV103 Hinduismen, buddhismen og andre asiatiske religioner 1 564 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2004–2016 har 371–394 kandidater tatt ARK101 (Jeger- og sankersamfunn i forhistorisk tid og i skriftløse samfunn) ved Universitetet i Bergen. Snittkarakteren blant beståtte er 2,95–3,03 (C), den vanligste karakteren er C, og 30–33 % ender på A eller B. 5,9–7,7 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2004–2016, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 5,9–7,7 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

