- Snitt (beståtte)
- 3,31–3,38C
- Stryk
- 9,9–11,5 %
- Kandidater
- 478–503
- År
- 2011–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2011–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 4,00–4,15 blant beståtte
3,65–3,95 med stryk
21–23 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,31–3,38
- Snitt med stryk
- 2,94–3,04
- Strykprosent
- 9,9–11,5 %
- Med bokstavkarakter
- 416–440
61 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 291 | 80 % | 3,46 | 5,5 % |
| Menn | 75 | 20 % | 3,41 | 0,0 % |
Av 366 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 80 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2011–2025.
År for år
15 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 21–23 | 4,00–4,15 (B) | 5–9 % |
| 2024 | 38–42 | 3,22–3,32 (C) | 7–8 % |
| 2023 | 36 | 3,18 (C) | 8 % |
| 2022 | 38–40 | 3,53–3,59 (B) | 3–5 % |
| 2021 | 33–34 | – | 3–6 % |
| 2020 | 29 | – | 17 % |
| 2019 | 27–29 | 3,78–3,88 (B) | 4–7 % |
| 2018 | 35–40 | 3,03–3,14 (C) | 3–6 % |
| 2017 | 28 | 2,58 (C) | 32 % |
| 2016 | 40–42 | 2,52–2,61 (C) | 24–25 % |
| 2015 | 35–36 | 3,13–3,20 (C) | 14 % |
| 2014 | 23–25 | 3,74–3,82 (B) | 4–8 % |
| 2013 | 27–28 | 3,54–3,59 (B) | 0 % |
| 2012 | 33–34 | 3,37–3,42 (C) | 21 % |
| 2011 | 35–37 | 3,60–3,68 (B) | 3–6 % |
Ofte stilte spørsmål om BMED331
Hva er snittkarakteren i BMED331 ved UiB?
Snittet blant beståtte er 3,31–3,38, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 416–440 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2011–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i BMED331?
9,9–11,5 % av kandidatene har strøket i BMED331 ved UiB i perioden 2011–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i BMED331?
Den vanligste karakteren i BMED331 er C (27–28 % av kandidatene), og 40–43 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir BMED331?
BMED331 Tumorbiologi gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Bergen.
Hvem tar BMED331?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hva ligger du an til i BMED331?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere BMED-emner ved UiB
- BMED320 Metoder i biomedisinsk forskning
- BMED330 Cellekommunikasjon og intracellulær signalering
- BMED395 Masteroppgave i biomedisin
- BMED310 Vitenskapsteori og forskningsetikk
- BMED380 Seminarserie
- BMED340 Cellulær og molekylær nevrovitenskap
- BMED381 Biomedisinsk ernæringsfysiologi
- BMEDFYS Menneskets fysiologi
- BMEDKRO Generell anatomi og fysiologi inkludert ernæring
- BMED904 Biomedisinsk forskarkurs: Matrix biologi
Emner studentene på BMED331 også tar
- HELVIT300 Helsefaglig relevant vitenskapsteori og forskningsetikk 283 kandidater
- LAS301 Kurs i forsøksdyrlære 1 374 kandidater
- LAS302 Kurs i forsøksdyrlære, spesialdel pattedyr 488 kandidater
- HUPAT301 Basal humanpatologi 259 kandidater
- KJEM110 Kjemi og energi 6 073 kandidaterTas også på Bachelorprogram i molekylærbiologi
- MOL100 Innføring i molekylærbiologi 4 452 kandidaterTas også på Bachelorprogram i molekylærbiologi
Kort oppsummert
I perioden 2011–2025 har 478–503 kandidater tatt BMED331 (Tumorbiologi) ved Universitetet i Bergen. Snittkarakteren blant beståtte er 3,31–3,38 (C), den vanligste karakteren er C, og 40–43 % ender på A eller B. 9,9–11,5 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2011–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 9,9–11,5 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

