- Snitt (beståtte)
- 2,99–3,06C
- Stryk
- 8,7–10,3 %
- Kandidater
- 912–969
- År
- 2004–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2004–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 3,20 blant beståtte
2,95 med stryk
64 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 2,99–3,06
- Snitt med stryk
- 2,69–2,79
- Strykprosent
- 8,7–10,3 %
- Med bokstavkarakter
- 912–969
År for år
22 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 73–77 | 3,24–3,30 (C) | 6–7 % |
| 2024 | 43–44 | 2,10–2,19 (D) | 27–28 % |
| 2023 | 36–37 | 2,41–2,48 (D) | 11 % |
| 2022 | 21–23 | 2,80–2,88 (C) | 26–29 % |
| 2021 | 46 | 3,26 (C) | 0 % |
| 2020 | 39–41 | 3,44–3,50 (C–B) | 3–5 % |
| 2019 | 40–41 | 2,97 (C) | 3–5 % |
| 2018 | 29–30 | 2,96 (C) | 3–7 % |
| 2017 | 18–21 | 3,00–3,22 (C) | 5–11 % |
| 2016 | 46–51 | 2,84–2,98 (C) | 8–11 % |
| 2015 | 39–44 | 3,20–3,35 (C) | 2–5 % |
| 2014 | 73–75 | 2,96–2,99 (C) | 5–7 % |
| 2013 | 42–46 | 2,28–2,55 (D–C) | 28–31 % |
| 2012 | 33–40 | 3,08–3,32 (C) | 3–6 % |
| 2011 | 39–42 | 3,18–3,21 (C) | 2–5 % |
| 2010 | 40–45 | 3,22–3,37 (C) | 2–5 % |
| 2009 | 45–48 | 3,14–3,26 (C) | 8–9 % |
| 2008 | 45–46 | 3,30–3,31 (C) | 7 % |
| 2007 | 34 | 3,00 (C) | 0 % |
| 2006 | 44–46 | 2,98–3,02 (C) | 2–4 % |
| 2005 | 43–48 | 2,41–2,58 (D–C) | 21–25 % |
| 2004 | 44 | 3,03 (C) | 20 % |
Ofte stilte spørsmål om ECON330
Hva er snittkarakteren i ECON330 ved UiB?
Snittet blant beståtte er 2,99–3,06, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 912–969 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2004–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i ECON330?
8,7–10,3 % av kandidatene har strøket i ECON330 ved UiB i perioden 2004–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i ECON330?
Den vanligste karakteren i ECON330 er C (26–28 % av kandidatene), og 32–34 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir ECON330?
ECON330 Makroøkonomisk analyse gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Bergen.
Hvem tar ECON330?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører ECON330?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i ECON330?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere ECON-emner ved UiB
- ECON130 Makroøkonomi
- ECON110 Mikroøkonomiske grunnbegreper og markedsteori
- ECON100 Innføring i samfunnsøkonomi
- ECON140 Matematikk for økonomer
- ECON115 Utviklingsøkonomi I
- ECON210 Videregående mikroøkonomi
- ECON240 Statistikk og økonometri
- ECON230 Internasjonal makroøkonomi
- ECON290 Bacheloroppgave
- ECON160 Bedriftsstrategi og konkurransepolitikk
Emner studentene på ECON330 også tar
- ECON310 Mikroøkonomisk analyse 1 021 kandidater
- ECON340 Økonometri I 1 067 kandidater
- ECON380 Forberedelsesemne for masteroppgaven 290 kandidater
- ECON391 Masteroppgave 203 kandidater
- ECON316A Miljøøkonomi 133 kandidater
- ECON243 Videregående matematikk og optimering 572 kandidaterTas også på Profesjonsstudium i samfunnsøkonomi
Kort oppsummert
I perioden 2004–2025 har 912–969 kandidater tatt ECON330 (Makroøkonomisk analyse) ved Universitetet i Bergen. Snittkarakteren blant beståtte er 2,99–3,06 (C), den vanligste karakteren er C, og 32–34 % ender på A eller B. 8,7–10,3 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2004–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 8,7–10,3 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

