- Snitt (beståtte)
- 3,28–3,31C
- Stryk
- 3,7–4,4 %
- Kandidater
- 796–814
- År
- 2004–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2004–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 3,13–3,17 blant beståtte
2,92–2,95 med stryk
58–59 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,28–3,31
- Snitt med stryk
- 3,14–3,19
- Strykprosent
- 3,7–4,4 %
- Med bokstavkarakter
- 796–814
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 369 | 58 % | 3,51 | 0,8 % |
| Menn | 271 | 42 % | 3,31 | 1,5 % |
Av 640 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 82 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2004–2025.
År for år
22 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 58–59 | 3,13–3,17 (C) | 7 % |
| 2024 | 49–50 | 3,08 (C) | 2–4 % |
| 2023 | 46–47 | 3,20 (C) | 2–4 % |
| 2022 | 36–37 | 3,43–3,50 (C–B) | 0 % |
| 2021 | 36–38 | 3,39–3,46 (C) | 3–5 % |
| 2020 | 31–33 | 3,45–3,58 (C–B) | 0 % |
| 2019 | 40–41 | 3,27–3,33 (C) | 0 % |
| 2018 | 42–44 | 3,07–3,12 (C) | 2–5 % |
| 2017 | 17–20 | 2,65–2,82 (C) | 5–11 % |
| 2016 | 58 | 3,31 (C) | 10 % |
| 2015 | 57 | 3,12 (C) | 14 % |
| 2014 | 40 | 2,64 (C) | 18 % |
| 2013 | 62 | 3,26 (C) | 0 % |
| 2012 | 46 | 3,72 (B) | 0 % |
| 2011 | 20 | 4,00 (B) | 0 % |
| 2010 | 18 | 3,78 (B) | 0 % |
| 2009 | 26 | 3,46 (C) | 0 % |
| 2008 | 31 | 3,16 (C) | 0 % |
| 2007 | 23–24 | 3,29–3,39 (C) | 0 % |
| 2006 | 20 | 3,60 (B) | 0 % |
| 2005 | 21–23 | 3,50–3,64 (B) | 0 % |
| 2004 | 19–20 | 3,32–3,40 (C) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om GEO204
Hva er snittkarakteren i GEO204 ved UiB?
Snittet blant beståtte er 3,28–3,31, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 796–814 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2004–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i GEO204?
3,7–4,4 % av kandidatene har strøket i GEO204 ved UiB i perioden 2004–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i GEO204?
Den vanligste karakteren i GEO204 er C (34–35 % av kandidatene), og 41–42 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir GEO204?
GEO204 Kvantitativ metode gir 5,0 studiepoeng ved Universitetet i Bergen.
Hvem tar GEO204?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører GEO204?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i GEO204?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere GEO-emner ved UiB
- GEOV101 Innføring i geologi
- GEO131 Mat, miljø og bærekraftig utvikling
- GEOV111 Geofysiske metoder
- GEOV103 Geokjemiske systemer: Jordens og livets byggesteiner
- GEOV102 Ekskursjoner og øvelser i geologi
- GEOV104 Innføring i strukturgeologi og tektonikk
- GEOV107 Innføring i sedimentologi
- GEO281 Miljøforvaltning og planlegging
- GEO111 Landformdannende prosesser
- GEO215 Geografiske informasjonssystemer: Teori og praksis
Emner studentene på GEO204 også tar
Fra Bachelorprogram i geografi: studentene der tar både GEO204 og disse.
- GEO113 Klima, oseanografi og biogeografi 523 kandidater
- GEO110 Kartografi og tematiske kart 524 kandidater
- GEO124 Regional utvikling: Teori og metode 504 kandidater
- GEO125 Økonomisk globalisering, produksjonssystemer og miljø 459 kandidater
- GEO206 Kvalitativ analyse 664 kandidater
- GEO222 Sustainability in an Urbanising World 223 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2004–2025 har 796–814 kandidater tatt GEO204 (Kvantitativ metode) ved Universitetet i Bergen. Snittkarakteren blant beståtte er 3,28–3,31 (C), den vanligste karakteren er C, og 41–42 % ender på A eller B. 3,7–4,4 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2004–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 3,7–4,4 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

